Toplum Metaverse’ü Kabul Etti mi ?

Hayatlarımıza girdiğinden beri gündemden düşmüyor metaverse… Bir tarafta markaların sınır tanımaz yarışları diğer tarafta NFT’ler. Kripto para piyasası ise hem çıkışıyla hem inişiyle sosyal medyadan geleneksel medyaya kendisinden söz ettirmeyi hemen her gün başarıyor. Bilinmezliklerle dolu bu evreni bir anlamda hep birlikte deneyimlemeye ve dinamiklerini anlamlandırmaya çalışıyoruz. Peki tüm bu gelişmeler toplumun tamamında nasıl bir karşılık buluyor? Toplumun kripto para ile nasıl bir ilişkisi var? En çok bilinen metaverse platformları hangileri? Yanıtlar Ipsos tarafından gerçekleştirilen “Antikriz Raporu”ndan derlenen verilerden geliyor…

Metaverse’ün bilinirliği artıyor

Son dönemlerde sıkça duyduğumuz metaverse kavramını bugün her 10 kişiden 7’si ismen de olsa biliyor. Ancak bu konu hakkında bilgili olduğunu söyleyenlerin oranı sadece %8. Bireylerin %25’i fikri olduğunu söylerken %34’ü sadece ismen biliyor olduğunu ifade ediyor. Şubat 2022 tarihinde katılımcıların %53’ünün daha önce metaverse’ü hiç duymadığını belirtmesine karşın Haziran ayında benzer cevabı verenlerin oranının %33’e düşmüş olması metaverse’ün bilinirliğini giderek artırdığını bizlere gösteriyor.

Toplum metavers'ü keşfetti mi?

Metaverse platformları İçinde en bilineni Roblox

Metaverse kavramının bilenlerin ya da fikri olduğunu söyleyenlerin en fazla bildikleri Metaverse platformu %41 ile Roblox. Sandbox %30 ile ikinci en yüksek bilinirliğe sahip platform. Bu kitle içinde herhangi bir platformu bilmediğini söyleyenlerin oranı ise %30.

Toplum metavers'ü keşfetti mi?

NFT’nin bilinirliği metaverse’ün bilinirliğine yakın

NFT kavramı da artık bireylerin %63’ü tarafından bilinen bir kavram. Ancak kavram olarak bildiğini ama çok fikri olmadığını söyleyenlerin oranı %44. NFT konusunda bilgili olanların oranı ise %19. NFT’den satın alım yapan %2’lik bir kitle de var.

Toplum metavers'ü keşfetti mi?

Toplumun neredeyse tamamı “kripto para” kavramını biliyor

Kripto paraysa ismen de olsa bugün toplumun %96’sı tarafından bilinen bir kavram. Bilinirliğinin bu kadar yüksek olmasına rağmen kripto para konusunda bilgili olduğunu söyleyenlerin oranı %17 seviyesinde.

Kripto para hakkında bir fikri olanların %9’u bugüne kadar çeşitli uygulamalar/ platformlar kullanarak kripto para satın almış  veya satış yapmış ve yapmayı düşünenlerin de oranı %21. Toplamda her 2 kişiden 1’i için bu ürün bir yatırım aracı olmuş durumda.

Toplum metavers'ü keşfetti mi?

“Kripto para riskli bulunuyor”

Toplum metavers'ü keşfetti mi?
<a href=httpswwwlinkedincominsidar gedik 761779 target= blank rel=noreferrer noopener><strong>Sidar Gedik<strong> <strong>Ipsos Türkiye CEOsu<strong><a>
  • Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; “Hangi alanda olursa olsun hızla popülerleşen kavramlar, olaylar yanılgılara yol açabiliyor. En çok rastladığım yanılgı ise yeni bir ürünün, durumun, olay ya da kavramın bazı kitlelerin büyük ilgisini çektiğinde bunun toplumların geneli için de geçerli olduğu yanılgısı.
  • Metaverse kavramının bilinirliği sene başından Haziran ayına kadar geçen sürede artmış. Artmış ama ne seviyeye gelmiş? Sene başında her on kişiden sekizi ya hiç duymamış ya da sadece ismen duyup bilgi sahibi olmadığını ifade ediyordu. Haziran’da bu oran biraz azaldı, ancak hala üç kişiden ikisi ya Metaverse kavramını hiç duymamış ya da duysa bile pek bilgisi yok halde. Duymuş olanların da önemli bir kısmının elektronik oyun meraklıları olduğunu tahmin ediyorum, çünkü bilinirliği en yüksek platform Roblox.
  • NFT kavramı metaverse ile karşılaştırdığımızda geriden geliyor. On kişiden sekizi için henüz pek bir şey ifade etmiyor. Konu kripto paralara geldiğinde ise tablo değişiyor. Neredeyse herkes, bu kavramı en azından duymuş. Tabi duymuşlar ama dört kişiden üçü kripto para piyasasında henüz hiçbir işlem yapmamış. Riskli bulunuyor. Kripto para piyasasının son haftalardaki trendi de bu temkinli grubu haklı çıkarmış gibi.
  • Önümüzdeki dönemde sanal dünya ile gerçek dünyanın daha da fazla yaklaşacağı, hatta iç içe geçeceğini tahmin etmek büyük bir meziyet değil. Ancak hangi kavramın toplum yaşamına hangi takvim ile, nasıl dahil olacağını tahmin etmek konusunda yanılacağımız kesin.

KAYNAKÇA

1.Marketing Türkiye