Engelsiz Yaşamda Türk Telekom’dan Çözümler

Türk Telekom, ‘Telefon Kütüphanesi’, ‘Kitaplara Ses’, ‘Günışığı’, ‘Sesli Adımlar’, ‘Erişilebilir Tiyatro’ gibi projeleriyle engelsiz yaşama destek oluyor.

Türk Telekom, telefonda sesli kitap hizmeti ‘Telefon Kütüphanesi‘ ile 2011’den bu yana kitapların görme engellilere ulaşan sesi oluyor. Telefon Kütüphanesi ile kullanıcılar, romandan şiire, tarihten kişisel gelişime 50 farklı kategoride 3 binden fazla sesli kitaba erişirken uygulamada bulunan ‘Tablolar Konuşuyor‘ bölümünde dünyaca ünlü tablolara ve Milli Saraylar Resim Müzesi Koleksiyonu Seçkisi’ne sesli betimlemeli olarak ulaşabiliyor.

Telefon Kütüphanesi uygulaması ayrıca, ‘İlaç Barkodu Okuma‘ ve ‘Para Tanıma ‘fonksiyonları ile de görme engelli insanların günlük hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Türk Telekom’un Kitaplara Ses uygulaması sayesinde görme engellilerin daha çok kitaba ulaşmasını sağlamak için dileyen herkes gönüllü olarak kitap seslendirebiliyor.

Türk Telekom’un az gören çocuklara yönelik 2014 yılında hayata geçirdiği ‘Günışığı Projesi‘, az gören çocukların erken müdahale eğitimleriyle görme yetilerini kullanabilmelerine ve engelsiz akranlarıyla birlikte kaynaştırma eğitimine devam etmelerine destek olmayı amaçlıyor. Günışığı projesi kapsamında geliştirilen ‘TahtApp’ uygulaması ise, az gören çocukların hem dersi dinleyip hem de eş zamanlı olarak tahtayı tabletlerinden takip etmelerine olanak sağlıyor.

Türk Telekom, ana destekçisi olduğu Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) görme ve işitme engelli sanatseverlerin kültür sanat etkinliklerine katılımını artırmak hedefiyle sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor. AKM’de hayata geçirilen ‘Sesli Adımlar’ uygulaması görme ve işitme engellilerin yardıma ihtiyaç duymadan AKM’nin açık ve kapalı alanlarında rahatça yön bulmalarına olanak sağlıyor.

Kültür sanatta engelleri kaldırmak amacıyla başlatılan ‘Erişilebilir Tiyatro projesi‘ kapsamında ise AKM’deki Devlet Tiyatrosu oyunlarında üst yazı, canlı betimleme ve özel sahne turu uygulamaları ile görme ve işitme engelli bireyler için engelleri aşan bir tiyatro deneyimi sunuyor.