Suda Yaşayabilen Robot Geliştirildi!

Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, su altında yüzgeçleriyle yüzebilen ve gerektiğinde dipte yürüyüp sürünebilen yeni bir robot geliştirdi.

Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, su altında yüzgeçleriyle yüzebilen ve gerektiğinde dipte yürüyüp sürünebilen yeni bir robot geliştirdi. Araştırmacılar, robotun geleneksel olarak iticilerle hareket eden su altı araçlarından daha iyi performans gösterdiğini belirtiyor.

Batık gemilerin ve batık yapıların keşfedilmesi ve incelenmesi gibi görevlerde su altı ROV’ları (Uzaktan Kumandalı Araçlar) sıklıkla kullanılıyor. Tıpkı mürettebatlı denizaltılar gibi, bu araçlar da suda hareket etmek için elektrikli iticiler kullanıyor. Ancak, bu iticilere deniz yosunu, sarkan kablolar, oltalar ve diğer istenmeyen nesneler sıkışabiliyor. Üstelik, sert akıntılar da bu araçların hareket etmesini zorlaştırabiliyor. HERO-BLUE isimli robot, tam bu noktada işlevsel olması amacıyla geliştirilmiş bir araç.

Adı “Hazardous and Extreme environment RObot for Biomimetic multiLocomotion-based Underwater Expedition” ifadesinin kısaltması olan deneysel cihaz, zorlu ve ekstrem koşullarda görev yapabilmesi için Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Taesik Kim ve meslektaşları tarafından geliştirildi.

Dört Adet Çok Modlu Yüzgeçe Sahip

HERO-BLUE’nun gövdesinde dört adet çok modlu yüzgeç bulunuyor; ikisi önde ve ikisi arkada. Ayrıca, gövdenin ortasında her iki tarafta birer yan yüzgeç yer alıyor.

Çok modlu yüzgeçler, elastomer “tendonlar” ile birbirine bağlanan çeşitli polimer panellerden oluşuyor. Yüzgeçler, bir yönde kuvvet uygulandığında sertleşecek, diğer yönde kuvvet uygulandığında ise esneyecek şekilde tasarlanmıştır. Yan yüzgeçler ise iki sert çubuğun arasına gerilen elastomer zardan meydana gelmektedir.

HERO-BLUE yüzerken, çok modlu yüzgeçler bir balığın göğüs yüzgeçleri gibi yukarı ve aşağı kanat çırpıyor. Yan yüzgeçler ise daha ince manevralar gerektiğinde devreye girerek bıçak balığının alt yüzgeci gibi dalgalı bir şekilde hareket edebiliyor.

Güçlü akıntılarda yüzme mümkün olmadığı için, robot deniz tabanına indirilerek çok modlu yüzgeçler yardımıyla deniz tabanında yürüyebiliyor. Yüzgeçler, robotun gövdesini ileri doğru çekerken sertleşiyor; ancak bir sonraki adımı atmak için yüzgeçler öne doğru kaldırıldığında esnek hale geliyor. Bu sayede suyun dibinde etkili bir şekilde yürüyebiliyor.

Ortada Yer Alan Eklem Sayesinde Suda Kıvrılarak Hareket Edebiliyor

Çok sığ sularda, semenderlerden ilham alınarak orta kısma yerleştirilen eklem sayesinde robotun ön ve arka kısmı sağa sola esneyerek güçlü akıntılarda bile robot ileri doğru hareket edebiliyor.

HERO-BLUE, 80 cm uzunluğa, 60 cm genişliğe, 30 cm yüksekliğe ve 11,3 kg ağırlığa sahip. Robot şu anda uzaktan kontrol ediliyor; ancak ön tarafında stereoskopik görüş için iki kamera modülü bulunuyor. Bu modülle birlikte ileride otonom olarak çalıştırılması planlanıyor.