Teknoloji Devlerinden 5G Hamlesi!

5G Teknoloji Kampüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Turkcell ve Ericsson’ın işbirliğiyle hayata geçirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Turkcell ve Ericsson’ın işbirliğiyle hayata geçirilen “5G Teknoloji Kampüsü”nün imza töreni düzenlendi. İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde gerçekleştirilen imza töreninde, 5G ile bağlantı sağlanan yüzde 100 elektrikli otonom araçlar test edildi. Kampüs içerisinde hizmet veren otobüs şoförsüz olarak sürüldü. Yoldaki yayaları algılayarak otomatik fren yapan otobüs, yaya geçitlerinde durarak öğrencilere yol verdi.

Şoför Artık Otobüste Oturmayacak

Törende konuşan Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, hayata geçirdikleri projelerle geniş bir yelpazede yenilikçi adımlar atmayı hedeflediklerini belirtti. Gerçekleştirilen işbirliğinin yeni nesil iletişim teknolojilerinin sadece teoride değil, pratikte de ne kadar güçlü ve dönüştürücü olabileceğini gösteren ortaklıklardan biri olduğunu ifade eden Koç, şunları söyledi: “Üniversitemize özel olarak kurulumunu yaptığımız 5G test altyapısı, öncelikle yüksek veri hızı, düşük gecikme süreleri ve geniş bağlantı kapasitesi sağlıyor. Hep birlikte bu projelerin çıktılarını değerlendirme ve deneyimleme fırsatı bulacağız. 5G’nin öne çıkan güzelliklerinden biri, hepimizin de çok iyi bildiği otonom araçlar. Biz de bu işbirliğinin ilk somut adımlarından biri olan otonom otobüsümüzü sizlerle birlikte deneyimleyeceğiz. Hedefimiz, otonom otobüste hem mevcut sensör veri aktarımını 5G şebekesi üzerinden almak hem de İTÜ kampüsü içerisinde kurduğumuz sağlıklı bir uzaktan sürüş yapabilmek. Şoför artık otobüste oturmayacak. Otonom otobüs, 5G test altyapısından faydalanacak ilk proje olacak. Ancak arkasından birçok proje daha gelecek.” Gelecek yıllarda da benzer AR-GE projeleriyle birçok yeniliğe imza atacaklarını belirten Koç, yerli ekosistemi genişletmeye devam edeceklerini vurguladı.

5 G Bazlı Bağımsız Bir Şebeke Oluşturduk

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, 5G’nin yanı sıra yüksek veri hızı ve düşük gecikme süresiyle birlikte farklı kullanım senaryoları ve AR-GE faaliyetlerinin yürütülebilmesi için 5G tabanlı bağımsız bir şebeke oluşturduklarını belirtti. Yalçın şunları söyledi: “Görüntü ve ses tabanlı analitik senaryoların, mobilite ve sürdürülebilirlik gibi birçok alanda geliştirilmesi için dinamik ve etkileşimli bir platform oluşturduğumuza inanıyorum. Ericsson’u sadece bir ortak olarak değil, aynı zamanda öncü fikirlerin destekleyicisi olarak görmelerini arzu ederim. Bilgi birikimimizi, deneyimimizi ve kaynaklarımızı paylaşarak projelerimizi yeni boyutlara taşımalarına olanak sağlamak için buradayız. Bu yenilikçi sonuçların, sadece Türkiye’de teknolojinin geleceğini şekillendirmekle kalmayıp uluslararası ölçekte yankı uyandıran, sürdürülebilir ve dinamik bir bilgi ve iletişim teknoloji sektörüne katkıda bulunacağını düşünüyorum.”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ise İTÜ’nün dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade etti. Koyuncu, şunları söyledi: “5G alanında gerçekleştirdiğimiz bu katılımla birlikte sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti gibi yarının dijital koşullarını belirleyecek olan teknolojilere katkı sağlama fırsatı yakalayacağız. Ayrıca 5G teknoloji kampüsü projemiz, ulaşım ve taşımacılık sektörünün geleceğini şekillendirecek olan otonom araç teknolojilerine yönelik çabalarımıza da büyük katkı sağlayacak. Otonom taşımacılık ve 5G teknolojisinin birleştiği bu öncü proje, güvenli ve verimli bir yolculuk deneyimi sunuyor. Ayrıca 5G’nin otobüslerle veya farklı otonom araçlarla iletişimi, çevresel algılama sistemlerinin daha etkin çalışmasını sağlayarak güvenliği artırıyor.”