Mevsimsel Takvim

Gıda seçimlerimizin karbon ayak izimiz üzerindeki etkisi oldukça büyük. Mevsimsel Takvim sizi çevre dostu ve besin değeri yüksek gıdalar ile buluşturur.

Son tarifler

Machingo’dan Mevsimsel Takvim

Dünyanın dört bir yanından insanlar, iklim değişikliği konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. Her 10 kişiden 8’i iklim değişikliğini ülkeleri için büyük bir tehdit olarak algılıyor.

Daha fazla mevsimlik meyve ve sebze yemek, insanların iklim için yapmak istedikleri en önemli şeylerden biri olarak öne çıkıyor. İnsanların bu isteğine yardımcı olmak için Machingo olarak sizin için bu mevsimsel takvimi oluşturduk.

Peki takvimi oluştururken nelere dikkat ettik? Merak ediyorsanız aşağıya göz atarak daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Yaklaşımımızda yüzde 100 şeffaf olmak istiyoruz, bu yüzden de aşağıda yer alan bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Mevsimsel Takvim Neden Oluşturuldu?

Ne Yediğiniz, Gıdanızın Nereden Geldiğinden Çok Daha Önemli

Dünyanın sera gazı emisyonlarının dörtte birinin sorumlusu gıda üretimi. Haklı olarak beslenme ve gıda seçimlerimizin karbon ayak izimiz üzerindeki önemli etkisinin farkındalığı giderek artıyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinizin seçimiyle karbon ayak izinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz?

“Yerel gıda”, Birleşmiş Milletler gibi önemli kaynaklardan bile sık sık duyduğumuz bir öneri. Taşımacılığın belli bir emisyonu olması bu öneriyi sezgisel olarak mantıklı kılsa da aslında en yanlış yönlendirilmiş öğütlerden biri.

Gıdanın nihai karbon ayak izinin büyük bir kısmından taşımacılık sorumlu olsaydı, bu durumda yerel gıda önemli bir etkiye sahip olabilirdi. Ancak çoğu gıda için durum böyle değil.

Taşımacılığın sebep olduğu seragazı emisyonları, gıdalardan kaynaklanan emisyonların çok az bir kısmını oluşturuyor. İşte bu yüzden ne yediğiniz, yemeğinizin nereden geldiğinden çok daha önemli.

Tariflerde Neden Et Yer Almıyor?

Mevsimsel takvimdeki 48 tarifin tümü etsiz olarak seçildi. Tarifler ya az süt içeriyor ya da hiç süt içermiyor.

Mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek, gıdalarımızın CO2 etkisini azaltmanın bir adımı olsa da et ve süt tüketimimizi azaltmak daha etkili bir adım. Bu nedenle sezonluk takvimin size her iki konuda da yardımcı olmasını istedik.

Tariflerdeki Tüm Malzemeler Yerli Malzemeler Mi?

Kısa cevap: Her zaman değil. 48 tarifin bir kısmında taze (egzotik) içerikler yer alıyor. Bu egzotik meyveleri yemenizde herhangi bir sakınca yok. Bunların yanı sıra pirinç, makarna ve daha tonlarca güzel gıda içeriğine de yer veriyoruz.

Mevsim takvimindeki taze sebze ve meyveler için yalnızca bu bölgede yetişenleri listelemeyi seçtik. Diğer meyve sebzeler ise lüks bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Genel Olarak Tariflerde Neden Dondurulmuş ve Konserve Sebzelere Yer Veriliyor?

Taze sebzelerin hepsi mevsiminde seçildi. Tariflere dondurulmuş ve konserve sebzeler de ekleniyor; bunun başlıca üç nedeni var:

  1. Kahvaltı ve öğle yemeğinde genellikle daha az sebze tükettiğimizden, özellikle akşam yemeğinde yeterli miktarda sebze tüketmek önemli.
  2. Tek bir tarifte çeşitli sebzeleri sunmak istiyoruz çünkü bu, çeşitli vitamin ve mineralleri almamızı sağlıyor. Ayrıca sağlıklı beslenmede çeşitli besinlerin tüketilmesi oldukça önem taşıyor.
  3. Dondurulmuş ve konserve sebzeler, fazlalığın olduğu mevsimde hasat edildiklerinde genellikle yerel olarak işleniyor.

Bu Ay Mevsiminde Olan Bir Sebze Neden Dondurulmuş veya Konserve Olarak Eklenir?

  1. Tarif seçiminde hangi meyve ve sebzelerin yer aldığı görmek, o tarifi seçme kolaylığı sunar. Bu nedenle aylık genel görünüme (takvimdeki QR kodunu taradıktan sonra) içinde konserve domates olsa bile bir “🍅” ekledik. Bu simge, tarifin içinde taze domates olduğunu gösteriyor, o zaman neden tarifte konserve domates de yer alıyor?
  2. Tarifler birkaç ay içinde hazırlanabilecek şekilde oluşturuldu. Standart tarifte sadece taze domates kullansaydık bu tarifin mevsiminde olduğu ay sayısını da sınırlamış olurduk.
  3. Tarifte bu durumu vurguladık. Bu sayede dondurulmuş veya konserve sebzeleri taze sebzelerle değiştirebilirsiniz, böylece tarifi yaptığınız aya göre uyarlamış olursunuz.

Mevsimsellik Ne Kadar Doğru?

  1. Söz konusu mevsimsel takvim, Hollanda, Belçika, Almanya ve Birleşik Krallık için geçerlidir.
  2. Takvimin içeriği yüzde 100 doğru olmamakla birlikte hava durumu her yıl farklılık gösterir. Ayrıca kıyı ile iç kesimlerdeki sıcaklıkları ve yağışları karşılaştırdığınızda yerel farklılıklar bile ortaya çıkar. Bu yüzden mevsimsel sebze ve meyveler de değişiklik gösterebilir.