Japonya İlk 6G Cihazını Tanıttı!

Japon firmaları, dünyada bir ilke imza atarak 5G’den 20 kat daha hızlı veri taşıyan yüksek hızlı 6G cihazını geliştirdi.

Dünyanın ilk 6G cihazı için 4 Japon firmasının birlikte çalıştığı açıklandı. “DOCOMO”, Japonya’nın önde gelen telekom sağlayıcısı “NTT Corporation”, Japon BT firması “NEC” ve Japonya merkezli teknoloji şirketi Fujitsunun 2021 yılından beri bu cihaz üzerinde çalıştığı belirtildi. Şirketlerden yapılan açıklamada testlerde, 100 metreye kadar mesafelerde 100 GHz ve 300 GHz bantlarında ultra yüksek hızlı 100 Gbps iletim elde edildiği vurgulandı.

DOCOMO’nun resmi basın bülteninde 6G projesine dair daha fazla detay sunuldu. Yüksek hızlı 6G cihazlarını mümkün kılmak için dört katılımcı şirketin her birinin terahertz altı teknolojide önemli katkı sağladığı ifade edildi. NEC, 100’den fazla anten elemanı içeren çok elemanlı aktif faz dizili anten (APAA) geliştirdi.

Fujitsu, 100 ve 300 GHz frekanslarında sinyalleri yüksek çıkış ve verimlilikle yükseltebilen yarı iletkenler geliştirdi. Özellikle yüksek çıkışlı bir amplifikatörle dünyadaki en yüksek güç verimliliğini elde etti. Bu, iletişim mesafelerini artırırken güç tüketimini azalttı. 5G’nin sunduğu iletim hızı ms’de 20 GB iken, 6G’nin mikrosaniye başına 1 TB iletim sağlayacağı ifade ediliyor. Bu kapasiteyle, her saniyede beş HD film izlenebilir hale gelirken, veri aktarım hızları için çeşitli kullanım olanakları sunulacak.

Bu gelişmenin daha fazla yeniliği beraberinde getireceği ve ilk 6G cihazının son olmayacağı vurgulanıyor. Diğer ülkelerin de yakın zamanda 6G teknolojisinden faydalanmaya başlayacağı tahmin ediliyor.