Sanayi-Üniversite İş Birliği Çelik Sektörüne Değer Katacak

Borçelik ve Türk-Alman Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol, iki kurumun birlikte gerçekleştireceği ileri nesil malzeme ve teknoloji geliştirme çalışmalarını konu alıyor.

Borusan Grup şirketlerinden Borçelik ve Türk- Alman Üniversitesi, geniş kapsamlı iş birliği hedefleyen bir protokole imza attılar. İki kurumun birlikte gerçekleştireceği ileri nesil malzeme ve teknoloji geliştirme çalışmalarını konu alan bu protokol kapsamında; Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin, eğitim ve katma değer yaratmaya odaklanan projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Borçelik ve Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) arasında geniş kapsamlı bir iş birliği protokolü imzalandı.

İş birliği kapsamında, Türk-Alman Üniversitesi bünyesinde Dr.-Ing. Çağatay Elibol direktörlüğünde hayat geçirilen Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi (UYAM) içinde Borçelik Ar-Ge Malzeme & Teknoloji Geliştirme Laboratuvarı kurulumu ve bu yerleşkede yürütülecek başta ileri yüzey teknolojileri olmak üzere tüm ortak ürün, test ve hizmet geliştirme çalışmaları bulunuyor.

Sanayi – Üniversite İş Birliğinde yeni Bir Sayfa

İmza töreninde konuşan Baran Burat, Borçelik’in Ar-Ge’ye verdiği önemi vurgulayarak şunları söyledi: “Türk-Alman Üniversitesi ile imzaladığımız bu anlaşmayla Sanayi – Üniversite iş birliğinde yeni bir sayfa açıyoruz. Yapacağımız iş birliği ve geliştireceğimiz projelerle gerek akademik birikime gerekse de sektörün gelişmesine ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyorum.

Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, “Üniversite- Sanayi iş birliğine TAÜ olarak üst düzey önem veriyoruz. Bunun önemli göstergelerinden birisi; yüzey mühendisliği alanında ülkemizde Üniversite-Sanayi iş birliğinde önemli ve alanında tek yapılanma olan UYAM merkezimizin kurulumudur. UYAM bünyesinde oluşturulan geniş sektörel konsorsiyumun içinde yer alan firmaların, akademi iş birliğinde lokasyon avantajını da kullanmak suretiyle üniversitemiz öncelikli alanları arasında yer alan İleri Teknoloji Yeni Nesil Malzeme ve Teknoloji Geliştirme faaliyetlerinde bir adım öne geçme fırsatı yakalayacaklarına inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

UYAM Direktörü Dr.-Ing. Çağatay Elibol ise, ana faaliyet modeli ulusal/uluslararası alanda sektör paydaşları ile yürütülecek yüzey araştırmaları çerçevesinde Ür-Ge’ye dayalı Ar-Ge faaliyetleri ile test, analiz ve ileri karakterizasyon üzerine oturtulmuş UYAM A.Ş. olarak Borçelik ile hayata geçirdikleri iş birliğinden duyduğu büyük memnuniyetini dile getirdi. Ticari öneme sahip, yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesinin hem UYAM bünyesinde hem de Borçelik ile imzaladıkları iş birliği protokolü çerçevesinde öncelikli hedefleri arasında olduğunu ifade etti.

KAYNAKÇA

1.ST METAL DERGİSİ HAZİRAN 2022 SAYISI