Nft Hakkında Gelişmeler

Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda yer alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazaryeri” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolayı, birçok yatırımcıyı kendine çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye başladı.

Biz de geçtiğimiz hafta NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler haberleri size aktarıyoruz:

Çin’deki NFT platformlarının sayısında büyük artış

Çin’deki NFT platformlarının sayısı, 100 civarı olduğu Şubat 2022’den beri 5 kat artış göstererek 500’ü geçti.

Yerel haber ajanslarına göre NFT platformlarının sayısındaki artış, ülkede dijital koleksiyonların giderek popülerleşmesi sırasında gerçekleşti. Tencent ve Alibaba gibi teknoloji devleri de bu yeni sektöre ilgi gösterdi ve birçok marka patenti başvurusunda bulundu.

Çin’de NFT’ler yükselirken, yerel yetkililer ise bu yeni alan konusunda zaman zaman uyarılarda bulunuyor. Çinli devlet kuruluşları, ülkenin NFT piyasasının spekülasyon dolu olduğunu, özellikle de ikincil piyasanın yatırımcılar için büyük risk taşıdığını düşünüyor.

TAG Heuer, NFT özellikli akıllı saatini tanıttı

Saat yapımcısı TAG Heuer, NFT’leri görüntülemenin yanı sıra MetaMask ve Ledger Live gibi kripto cüzdanlarına bağlanan bir akıllı saat oluşturmak amacıyla Bored Ape Yacht Club ve CLONE-X’i de kapsayan popüler NFT topluluğuyla ortaklık kurdu.

Şirket, TAG Heuer Connected Calibre E4 işlevselliğinin basit olacağını ve NFT’lerin de eşleştirilmiş bir akıllı telefon aracılığıyla aktarılacağını açıkladı. Durağan ve hareketli NFT çizimlerini destekleyecek cihaza, aynı anda birden fazla NFT aktarılabiliyor. TAG Heuer ayrıca NFT çizimlerinin yeniden boyutlandırılabileceğini ve saat içinde mevcut olan üç tasarım içine yerleştirilebileceğini ifade etti.

NFT çılgınlığını yorumlayan Bill Gates’ten “büyük aptal kuramı” çıkışı

Dünyanın en zengin dördüncü kişisi olan teknoloji milyarderi Bill Gates, salı günü konuşma yaptığı TechCrunch iklim değişimi konferansında toplumun iklim hareketini destekleme konusundaki ilerlemesi, küresel ekonominin mevcut durumu ve NFT’lere duyduğu şüpheyi ele aldı.

NFT piyasası, geçtiğimiz aylarda önemli ölçüde değer kaybeden kripto paralar ile yakın korelasyon gösterdi ve eskiden kapış kapış giden koleksiyonların değerinde yüzde 60-80 azalma görüldü. Bunun sonucunda sektörü kuşkucu yaklaşımlar domine etmeye başladı.

Gates, konuşmasında piyasanın en popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’tan iğneleyici bir şekilde bahsetti. Gates, “Maymunların pahalı dijital görselleri tabii ki dünyayı epey iyileştirecek, bunda hepimiz hemfikiriz,” dedi.

Şampiyonlar Ligi finalindeki fiyaskonun ardından NFT biletleri gündemde

UEFA Şampiyonlar Ligi final maçından önce yaşanan düzensizlik, Fransa’daki spor etkinlikleri biletleri için benzersiz tokenlerin (NFT) yaygın bir şekilde benimsenmesine yol açabilir. Ülke daha önce 2023 Ragbi Dünya Kupası ve 2024 Paris Olimpiyatları sırasında NFT biletlerini kullanmayı planladığını belirtmişti.

28 Mayıs tarihinde düzenlenen finalde yaşanan kaotik olayların nedenlerinden biri de toplu bilet sahteciliğiydi. Polisin düzeni sağlamak için göz yaşartıcı gaz kullanması ve Liverpool FC ile Real Madrid arasındaki maçın ertelenmesi ülke için büyük bir utanca dönüştü. Fransız Hükümeti Olimpiyatları elçisi Michel Cadot, geçen hafta Fransa Başbakanlığına, NTF biletlerinin evrensel kullanımı da dahil olmak üzere gelecekte spor etkinliklerinde düzensizliği önlemek için adımlar öneren bir rapor sundu.

OpenSea NFT dolandırıcılıklarına karşı yeni özellikler duyurdu

En popüler kripto girişimlerinden OpenSea, çalıntı ve intihal yapılan NFT’ler nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuluyor.

OpenSea, sayıları giderek artan dolandırıcılıklar nedeniyle şüpheli NFT transferlerini otomatik olarak gizleyecek yeni bir özellik duyurdu. Yeni özellik, kullanıcıları dolandırıcılığa karşı koruyacak ve yalnızca meşru işlemlerin görüntülenmesini sağlayacak.

Yeni özellik, pazartesi günü paylaşılan blog gönderisine göre şüpheli işlemleri otomatik olarak gizleyerek OpenSea’ye ilişkin kilit güven endişelerini gidermeye çalışacak.

Kripto para fiyatları çakılınca NFT İşlem hacmi tavan yaptı

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para piyasalarında keskin düşüşler yaşanınca benzersiz token (NFT) koleksiyonlarının taban fiyatları da dibe vurdu. Son 24 saat içinde NFT işlem hacmi yükseldi.

Yatırımcılar ucuzlayan kripto paraları ve aşağı çekilen NFT taban fiyatları fırsat bilince Bored Ape Yacht Club (BAYC), Mutant Ape Yacht Club (MAYC), Crypto Punks ve Sorare gibi en büyük NFT projelerinin 24 saatlik işlem hacimleri yüzde 100’den fazla arttı.

Araştırmaya göre NFT sahiplerinin yarısından fazlası zararda

Benzersiz tokenlerin (NFT) artan popülaritesi ile birlikte, çoğu kişi bu varlıkları alım satım stratejisi olarak kullanmaya başladı. Yakın zamanda yapılan bir ankete katılanların yaklaşık yüzde 64’ü, NFT satın almalarının arkasında yatan nedeni “para kazanmak” şeklinde açıkladı.

Blockchain veri izleme yazılımı şirketi DEXterlab, Twitter’da mayıs ayının sonundan haziran ayının başlarına kadar süren, NFT satın alma alışkanlıkları hakkında bin 300’den fazla kişiyle anket yaptı. Çoğunluk NFT alım satım işleminden kazanç elde etmek istemesine rağmen, sonuçlara göre şu ana kadar yalnızca yüzde 42’den az miktarı kâr elde etti.

KAYNAKÇA

1.https://tr.cointelegraph.com/news/top-nft-news-of-the-week-june-13-19