Yenilebilen Ambalajlar , Ambalaj Atığına Son Veriyor

Artan kaynak kullanımı ve zararlı emisyonlara dayalı mevcut ekonomik büyüme modelinin uzun dönemde sürdürülebilir olmadığı ve artık döngüsel ekonomi modeline geçişin bir gereklilik olmaktan çıkıp gezegenin geleceği için şart olduğu herkes tarafından kabul görüyor.  Şirketler döngüsel ekonomi modeline geçerek kaynak verimliliğini sağlarken düşük karbonlu ekonomiye geçişi de temel almak durumunda.

Bu doğrultuda globaldeki gelişmeleri takip etmek, üretim süreçlerini de bu inovasyonlar çerçevesine şekillendirmek açısından oldukça önemli. Plastik ambalaja alternatifler arasında biyobozunur ambalaj ve kağıt ambalaj kullanımı sıklıkla gündeme geliyor. Özellikle biyobozunur ambalaj için bir çok farklı ham madde ve teknolojiler kullanılıyor.

Ancak plastiğe alternatif bulmada en çok zorluk yaşanan konu gıda ambalajları. Gıda ile temas eden ambalajlar için plastiğe alternatif çözüm bulmak ayrı bir efor gerektiriyor.

Benzer bir çalışma İngiltere menşeili Notpla tarafından yapılıyor. Sürdürülebilir girişim Notpla, plastiğin yerini almak üzere deniz yosunu ve bitkileri kullanarak yenilebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen ambalaj malzemesi üretiyor.

Marka ajansı Superunion, marka adını değiştirmeden önce Skipping Rock Lab olarak bilinen Notpla, Rodrigo Garcia Gonzalez ve Pierre Paslier tarafından 2014 yılında, ikili İnovasyon Tasarım Mühendisliği okurken kuruldu. “Notpla” markası ile de “plastik değil” ifadesinin kısaltmasının kullanıldığı belirtiliyor.

Superunion kıdemli kreatif direktörü Mark Wood, Dezeen’e verdiği demeçte, “Notpla, ambalajları doğal olarak yok etme misyonu üzerine kurulu, deniz yosunu bazlı, sürdürülebilir bir paketleme girişimidir. Her yıl okyanuslara 8 milyon ton plastik atılıyor. Tek kullanımlık plastik söz konusu olduğunda dünyanın davranışlarının değişmesi gerekiyor” dedi.

Notpla’nın tasarımcılarına göre, malzeme tamamen biyolojik olarak parçalanabilir ve yenilebilir ve dört ila altı hafta içinde evde kompostlanabilir.

Şimdiye kadar, ambalaj, ince filmler ve karton paket kutuları için kaplama ve ayrıca çeşniler için poşetler oluşturmak için kullanıldı.

Notpla yetkilileri, deniz yosununun, su altı bitkisinin arazi için gıda ürünleriyle rekabet etmesi gerekmediğinden ve aynı zamanda karbondioksiti tutması – atmosferden uzaklaştırma süreci – gerekmediği için ambalaj oluşturmak için sürdürülebilir bir malzeme olduğunu belirtiyor.

Başlangıç aşamasında, spor etkinlikleri sırasında koşucular tarafından tüketilmek üzere tasarlanan mini yenilebilir paketler olan Ooho, Notpla tarafından üretilmiş. Ooho, 2019 yılında koşuculara koşarken Lucozade spor içeceği ile doldurulmuş poşetlerin sunulduğu Londra Maratonu’nda denendi.

Notpla tasarımcıları ayrıca diş macunu, kahve ve güneş kremi gibi sıvıları tutması amaçlanan Ohoo’nun daha küçük ölçekli versiyonlarını da tasarladı.

Wood, “Nihai amaç, olumlu bir alternatif sağlayarak milyarlarca tek kullanımlık plastik ambalajın üretiminin önüne geçmektir. Notpla’nın plastik atıkların gidişatını değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.” diyor.

Organik kaynaklar kullanılarak sürdürülebilir ve döngüsel ürün ve ambalajlar üreten üreticiler uzun vadede döngüsel ekonomiye geçiş sürecini fırsata çeviren şirketler olacak.

KAYNAKÇA

1.https://ekolojist.net/dogada-cozunen-ve-yenilebilen-ambalajlar-ambalaj-atigina-son-veriyor/