FİLE’den Sektörde Bir İlk: Tek Kullanımlık Ürünler Kategorisinde Plastik Dönemi Kapanıyor

Yüksek standartlarda ürettiği gıda, ev temizliği ve kişisel bakım ürünleri; sakin, ferah ve konforlu mağazalarıyla tüketicilere farklı bir alışveriş deneyimi sunan FİLE; daha temiz ve sürdürülebilir bir dünya için sorumluluk almaya devam ediyor. FİLE bu kapsamda sektörde bir ilki gerçekleştirerek, tek kullanımlık ürünler kategorisindeki tüm plastik ürünleri raflardan kaldırarak yerine geri dönüştürülebilir kağıt ürünler koydu.

Süpermarket ihtiyaçlarını yüksek standartlarda ürünleriyle, sakin, ferah ve konforlu bir ortamda, sürekli uygun fiyat politikasıyla tüketicilerle buluşturan FİLE; üretim, tedarik ve satış süreçlerini daha sürdürülebilir hale getirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Süpermarket zinciri bu kapsamda sektörde bir ilki gerçekleştirerek tek kullanımlık ürünler kategorisindeki tüm plastik ürünleri raflardan kaldırarak yerine kağıt ürünler satışa sunmaya başladı.

FİLE’nin gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için attığı bu adım, zincir süpermarketler arasında bir ilk oldu. Uygulama kapsamında kategorideki plastik çatal, kaşık, tabak, saklama kabı ve plastik pipetler yerine artık kağıt muadilleri bulunuyor.

Doğadaki petrol kökenli plastik atıklar, karbondioksit salımı yoluyla küresel ısınmanın hızlanmasına neden oluyor. Toprağın plastikleri emme yeteneği olmaması sebebiyle, zamanla toprakta yaşayan canlılar, plastik atıkları sindirmeye çalışarak plastiklerin zararlı etkilerine maruz kalıyor. Plastik tabak, pipet gibi ürünlerin doğada kaybolma süreleri 200 yıldan 500 yıla kadar değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle FİLE, mağazalarında plastik ürünler yerine geri dönüştürülebilir ve doğa dostu ürünlere yer veriyor. Böylece müşterilerini de daha sürdürülebilir bir dünya hayaline ortak ediyor.

FİLE mağazalarının enerji ihtiyacı da sürdürülebilir kaynaklardan karşılanıyor

FİLE’nin temiz enerji alanında attığı önemli adımlardan bir diğeri de geçtiğimiz yıl Ankara’daki deposuna kurduğu Güneş Enerji Sistemleri (GES) Projesiydi. Karbon salımını azaltıp temiz enerjiyi desteklemeyi hedefleyen FİLE, gerçekleştirdiği GES Projesi ile Ankara’da bulunan ve 16.858 m2’lik bir alan üzerine kurulan deposunun çatısına 7.756 adet güneş enerji paneli kurdu. Hiçbir araziye zarar vermeden kurulan güneş panelleri sayesinde karbon salımı yıllık 2.950 ton azaltıldı. Bu oran, 37.000 ağacın kazanımına denk geliyor. Üretilen temiz enerji ile ortalama 1.700 hanenin bir yıllık enerji tüketimine denk gelen 4.758.000 kWh elektrik enerjisi elde edildi.

author avatar
Gülfize Topaloğlu