Kariyer.net İstihdam Engellerini Açıkladı

Kariyer.net‘in Üst Yöneticisi (CEO) Fatih Uysal, ‘Çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkelerine uygun olarak, toplumun her kesiminden bireyin kariyer hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz’ dedi.

Kariyer.net’in Üst Yöneticisi (CEO) Fatih Uysal, ‘Engelliler Haftası’ kapsamında sahip oldukları veriyi analiz ederek, istihdam piyasasını engelli bireyler açısından incelediklerini belirtti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, veriler engelli adayların eğitim fırsatlarıyla desteklenmesi gerektiğini ortaya koyarken, önyargıların da kırılması gerektiğini gösterdi.

Araştırmayla engelli adayların iş hayatında en çok karşılaştığı zorluklar gün yüzüne çıktı.

Adayların %72’si ‘Toplumsal önyargı ve ayrımcılık en sık karşılaştığım zorluk’ dedi. Bunun yanı sıra adayların %29’u iletişim, %27’si de altyapı ve uyumluluk konusunda iş hayatında sıkça zorlukla karşılaştıklarını belirtti. Adayların %45’inin yetkinliklerini ve kendilerini geliştirebilecekleri iş fırsatı aradığı görüldü.

Zorluk yaşadıkları konuların yanı sıra iş hayatını kendileri için kolaylaştıran konuları da belirten adaylar, iş hayatında engelli dostu iş kültürü, destekleyici politikalar ve esnek çalışma saatleri konularını önceliklendiriyor. Engelli adaylar işverenleri değerlendirirken bu kriterleri de gözetiyor.

Araştırmaya göre işverenler engelli çalışan istihdamı konusunda zorluk yaşıyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yaklaşık %55’i, yasa gereği belirlenen engelli çalışan sayısına ulaşamadıklarını belirtti.

Engelli aday istihdamı konusunda işverenlerin karşılaştığı zorlukların başında ise yetkinlik geliyor.

İşverenlerin %67’si aradığı pozisyon için uygun yetkinliklere sahip adayı bulmakta zorlandığını belirtirken, %33’ü performans endişesi taşıyor.

Engelli adayların kariyerlerinde yükselme fırsatlarını daha zor yakaladıkları görülüyor. Veriler, yönetici pozisyonunda çalışan her 264 kişiden sadece 1’inin engelli olduğunu söylüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kariyer.net Üst Yöneticisi (CEO) Fatih Uysal, şirket olarak her zaman iş yaşamındaki fırsat eşitsizliklerini azaltmak için çalıştıklarını belirterek, bu doğrultuda engelli adayların daha fazla istihdam fırsatı yakalamasını sağlamak için uzun süredir işverenlere engelli adaylar için ücretsiz ilan yayınlama hakkı verdiklerini aktardı.

Aday havuzuna erişimi ve özgeçmiş görüntülemeyi ücretsiz sağladıklarını kaydeden Uysal, ‘Bu konuda daha fazlasını yapmak istediğimiz için de #KariyerdeEngelleriAşıyoruz dedik. Proje kapsamında yaptığımız araştırma bize gösterdi ki hem adayların hem işverenlerin ‘yetkinlikler’ konusunda beklentileri var. Bu noktadan hareketle adaylara ilk etapta Özgeçmiş Düzenleme, Mülakat Eğitimi ve İş Hayatında İletişim eğitimleri vermeyi planladık. İlerleyen süreçte Mesleki Yetkinlik Eğitimi vermeyi planlıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Uysal, kariyerde engelleri aşmak için sadece işverenlerin ve adayların değil, toplum olarak farkındalığın artırılması gerektiğine işaret ederek, ‘Projemizle hem işverenlerin hem de adayların ihtiyaçlarını karşılayacak fırsatlar yaratmayı, böylelikle iş hayatında karşılaşılan engelleri ortadan kaldırmaya destek olmayı amaçlıyoruz. Çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda, toplumun her kesiminden bireyin kariyer hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz.’ açıklamasında bulundu.”