Türk Girişimciden Büyük Adım: Martı New York Borsasına Açılıyor!

Kısa süre içinde attığı büyük adımlarla ülkemizin sayılı girişimleri arasına girmeyi başaran Martı Şimdi de New York borsasına açılıyor. Bu hamlenin şirkete brüt 280 milyar dolar nakit kazandıracağı düşünülüyor.

Martı, elektrikli schooter ve motor kiralama alanında yaptığı girişimle Türkiye’ye adını duyurdu. Araçların takip edilebileceği bir uygulama ve akıllı ödeme sistemini bünyesinde barındıran Martı, 2018 yılında kurulmuş olmasına rağmen, kısa süre içerisinde büyük bir gelişime imza attı.

Şimdi de hedefini büyüterek New York borsasına girmeye hazırlanan Martı, bu hamlesi ile 280 milyar dolar nakit kazanmayı hedefliyor. Başarılı şirket şu sıralar halka arz edilmeye hazırlanıyor.

Martı New York Borsasına Açılıyor!

Türk Girişimcilik Devi Martı bugünlerde Ferrari, CocaCola ve daha birçok dev markanın yer aldığı New York borsasına girmeye hazırlanıyor. Bu hamlenin Martı’ya 280 milyar dolarlık nakit kazancı sağlayacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de elektrikli schooter kullanımının yaygınlaşmasında büyük katkısı olan Martı, B serisi yatırım turunu geçtiğimiz yıl boyunca elde ettiği gelirden 5 kat daha fazla değerlenerek kapatmasından sonra, bu yıl daha da büyümeyi planlıyor.

MRT sembolü ile boraya giriş yapmayı düşünen Martı’nın, Ferrari, Twitter, Mastercard gibi dev şirketlerin işlem gördüğü New York Borsası’nda işlem göreceği kesinliğini koruyor.

Araç Filosunu Genişletecek!

Türkiye’nin lider ulaşım uygulamalarından biri olan Martı, New York borsasında halka arz konusunda emin adımlarla ilerliyor. SPAC anlaşması için ABD merkezli Galata Acquisition firmasıyla bir anlaşma yapan Martı’nın kısa süre içinde borsada işlem görmeye başlayacağı söyleniyor. İşlemin tamamlanmasının ardından girişimin bilançosuna brüt 280 milyon dolar nakit girmesi bekleniyor.

Halka açılmanın ardından şirketin sermayesini artırarak araç filosunu genişleteceği ve yeni hizmetleri kullanıma sunmak için gerekli kaynaklara rahatça ulaşabileceği düşünülüyor. Ulaşım Super App’i olma yolunda dünyada ve Türkiye’de emin adımlarla ilerleyen şirket, elektrikli ve çevreci ulaşımı daha da yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Martı’nın açılacağı New York borsasında, Coca Cola, Mastercard, Twitter, Boeing ve Ferrari gibi dev şirketler de işlem görüyor.

KAYNAKÇA

1.Tekno Safari