Ekstruder İle Üretilen Polietilen Torba İle İlgili Doğrular & Yanlışlar

Plastik poşetlerin kullanımının azaltılması nedeni ile yapılan uygulamaların doğruluğu konusunda başlangıçta bazı sorunlar oluştu ancak sonrasında sistem oturdu.

Örnek olarak kalınlık kriteri konuldu ince olan ve “Çıtır Poşet” adı ile anılan poşetler ücretsiz oldu. Bu desteklenecek bir durum.

Bazı elektronik eşya satıcıları bu uygulamayı fırsat bilerek poşet satıcılığına soyundular. Büyük poşetler 1,5 lira, orta boylar 1 lira, küçük boylar sistem gereği 25 kuruş gibi yazıları ödeme yapacağınız kasanın önüne gelince görüyorsunuz.

Poşetlerin ücretli olmasından sonra, bir poşet gerekliyken 3 poşet alarak poşetlerin evde çöp için ya da başka amaçlarla kullanımı önlendi.

Çöp poşeti ihtiyacı olanlar üzerinde yazı olmayan poşetleri almaya yöneldi, fakat bu alımlar yine de poşet üreten firmaların zarar etmesini hatta kapanmasını engelleyemedi. Hatta intiharlara dahi neden oldu.

Poşet konusuna biraz daha detay bazda bakalım.

1-Literatür

Poşet adını verdiğimiz polietilen torbalar ile ilgili öncelikle literatürden bahsetmek istiyorum. Çoğunlukla “Naylon torba” olarak adlandırılan bu poşetler “Naylon’dan yapılmaz. ’Naylon’, Dupont firmasının ürettiği ve Poliamid malzemenin ticari ismidir.

Poşetlerin üzerine reklam yapılmasın diyerek market ya da firma isimlerinin yazılmasına itiraz ederken aslında Naylon diyerek Dupont firmasının ücretsiz reklamını yapıyoruz.

Bu terim kullanımda bozularak ‘Laylon torba’ halini de alıyor ki bu daha vahim bir durum.

2-Market ya da firma reklamı yaptıran poşetler 

Marketlerde kullanılan ve 25 kuruşa satılan poşetlere gelince, ayrı bir yanlışlıklar komedyası görünüyor.

Birincisi üzerine basılan firma reklamı, bana para ile satılan poşetin birde ücretsiz firma reklamı yaptırılıyor. Bir çok Avrupa ülkesinde poşetlerin üzerine ya firma reklamı olan bir baskı yapılmıyor yada daha az poşet kullanımını sağlamak için taşınmasından hoşlanmayacağınız resimler serigrafi baskı yöntemleri ile poşet üzerine aktarılıyor. Biz neden hala bu tip uygulamalara geçmiyoruz?

3-Poşetleri neden kolay açamıyoruz?

Bir diğer konu: Poşetleri aldığımızda açmak için çok çaba sarf ediyoruz. Parmağımızı ıslatıp öyle açmaya çalışıyoruz.

Halbuki kullanılan PE hammaddenin için ‘Antiblocking Agent’ yani bloklanma önleyici katkı malzemesi konulsa parmağınızı ıslatmaya gerek kalmadan poşet açılacaktır.

Ancak bu katkı malzemesi maliyeti artırıyor!

4-File, Bez Torba kullanımı

File ya da bez torba kullanımı önerileri temelden yanlış önerilerdir. Meyve ya da sebze parçacıkları filenin ya da bez torbanın herhangi bir yerinde kalarak ‘Salmonella’ virüsü oluşturma olasılığı çok yüksektir. Bu durum sağlığa zarar verir.

Hangimiz her pazar alışverişinden sonra file ve bez torbaları yıkarız ki? Kendimize soralım.

5-Para ödenerek alınan ya da ödenmeden alınan poşetlerin geri dönüşümü

Poşetleri 1. Amaç için kullandıktan sonra farklı amaçlarla kullanabiliriz. Örnek olarak çöp poşeti yapabiliriz.

Kullanım amacı tamamlandıktan sonra geri dönüşüm konteynerlerine ya da belediyelerin sağladığı büyük geri dönüşüm poşetlerine koyarak belediye ekiplerinin toplaması için belirlenen saatlerde kapı önüne çıkarabiliriz.