İnsan Eline En Yakın El Üretildi

İsviçreli bilim insanları, kemik, bağ ve tendonlardan oluşan gerçeğe en yakın robot eli üretti. Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nden (ETH) araştırmacılar, robot el projesinde ABD’li girişim Inkbit 3D şirketiyle işbirliği yaptı.

Hakemli bilimsel dergi Nature’de dün yayımlanan çalışmada, 3D yazıcıların tek seferde elastik niteliklere sahip özel plastikler oluşturmasına olanak tanıyan lazer tarama tekniği kullanıldığı belirtildi.

Hızla ilerleyen 3D teknolojisiyle farklı yapılarda robotlar üretilebilir

Bilim insanlarına göre bu yöntem, gelecekte daha karmaşık ve farklı yapıda dayanıklı robotlar üretmenin temelini atıyor. Çalışmadaki araştırmacılardan Thomas Buchner, “Şu ana kadar 3D baskıda kullandığımız hızlı sertleşen polimerlerle bu işi başaramazdık” dedi.

Bu plastikler, basılan nesnede bükülme ve büzülmeye neden olabilecek iç gerilimleri en aza indirmeyi sağlıyor.

Dolayısıyla bu baskı yöntemi, ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığının artmasına olanak tanıyabilir.

Buchner, yavaş sertleşen plastiklerin çok iyi elastik özelliklere sahip olduğunu ve büküldükten sonra orijinal hallerine çok hızlı döndüğünü belirtiyor. Bu yüzden yavaş sertleşen plastikler çalışmanın kilit noktasında bulunuyor. 

ETH Zürih robot bilimi profesörü Robert Katzschmann, çalışmadan şöyle bahsetti: “Geliştirdiğimiz el gibi yumuşak malzemelerden yapılan robotların, metalden yapılan geleneksel robotlara göre avantajları var.” dedi.