Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot, ChatGPT Sayesinde Artık Konuşuyor

Misafirlerine Massachusetts’taki Boston Dynamics tesisinin bazı bölümlerini gezdiren robot Spot, yanındakilere konuları anlatırken mizahi bir üslupla davranıyor.

Şu an 60’ı biraz aşmış birçok kişi, 1962 yılında yayınlanmaya başlayan Jetgiller dizisinde temizlik robotu Rosie’yi hatırlar. Rosie, ailenin ev işlerini üstlenen sadık bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyordu. Çizgi dizisindeki karakter, her gün ailenin evini temizlerken, aile üyelerine rehberlik yapma, ev hakkında bilgi verme ve hatta zaman zaman mizahi yorumlarda bulunma konusunda yetenekliydi.

Benzer şekilde, Boston Dynamics tarafından yayınlanan video, Spot’un tur rehberliği yapma yeteneğini bizlere gösteriyor. Rosie gibi Spot da farklı kişilikleri benimseyebilme yeteneğine sahip. Massachusetts’taki Boston Dynamics tesisinin bazı bölümlerini gezdiren Spot, yanındakilere konuları anlatırken mizahi bir rehber gibi davranıyor.

Spot’a her ziyaret edeceği odayı tanımlayan ve odanın amaçını açıklayan bir senaryo verildiğini açıklayan Boston Dynamics’in Baş Yazılım Mühendisi Matt Klingensmith, Spot’un dahili kameraları aracılığıyla görüntüler yakalayarak, bu verileri daha ayrıntılı konuşma yanıtları üretebilmek için bir ‘görsel soru-cevap modeli’ ile çalıştığını anlatıyor.

Ancak bu yeni yeteneklere rağmen, Spot gibi yapay zeka destekli robotlar hala bazı sınırlamalarla karşı karşıya. Ara sıra bazı şeyleri uydurma eğiliminde olabiliyorlar ve internet bağlantısına bağımlılar. Bu nedenle, söz konusu teknolojinin hala gelişim aşamasında olduğunu ve insan tur rehberlerinin şu an için işlerinden endişelenmelerine gerek olmadığını belirtmek gerekiyor. Klingensmith, gelecekte bu tür teknolojilerin, robotların eylemleri anlama yeteneği ile yeni uygulamalar için kapıları açabileceğini ekliyor. Yani robotik teknolojiler, henüz hayal etmediğimiz birçok uygulama için potansiyel sunuyor.