Lojistik Sektörü Yeşil Mutabakata Doğru İlerliyor

Avrupa, Yeşil Mutabakat hedefleri çerçevesinde lojistik sektöründe yeni politikaları uygulamayı planlıyor.

Lojistik Sektörü Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın Gündeminde: Avrupa Birliği, 2019 yılının sonunda duyurduğu Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilerleyen 10 ve 20 yıl için sürdürülebilirlik alanında iddialı hedefler belirledi.

Avrupa Birliği, Sanayi, finans, enerji, tarım gibi birçok sektörü içine alan ve iklim değişikliği odaklı bir büyüme stratejisi öngören Yeşil Mutabakat ile 2021’den itibaren harekete geçerek 2050’ye kadar kıtasını ilk iklim nötr kıta yapma hedefine odaklandı. Avrupa, 2030’a kadar otomobiller kaynaklı emisyonları %55, minibüs ve ticari araç kaynaklı emisyonları ise %50 oranında azaltma hedefiyle yola çıktı.

Kara taşımacılığından deniz taşımacılığına, lojistik ve tedarik zincirinin her alanına kadar etkileyen düzenlemeleri uygulamaya koydu. Enco Lojistik ve Ticaret A.Ş‘nin CTO’su Özgür Gür, bu konuda değerlendirmelerini paylaşarak, “PwC tarafından yapılan bir araştırma, Avrupa’daki şirketlerin %66’sının (3 şirketten 2’si) gelecek yıllarda daha sürdürülebilir işletmeler olma yolunda yatırım planları yapmaya başladığını gösteriyor. Regülasyonlardaki değişiklikler, Türk ihracatçıları ve lojistik sektörünü de etkileyecek” şeklinde konuştu.

Avrupa, Türkiye’nin İhracatından %40,6 Pay Alıyor

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun üzerinde anlaşmaya vardığı son düzenlemelerden biri, “FuelEU Maritime” adını taşıyan yasa oldu. Avrupa Birliği’nin bu düzenlemesi, deniz taşımacılığında kullanılan yakıtların sera gazı yoğunluğunu 2025 yılında %2 oranında, 2050’de ise %80’e kadar düşürmeyi hedefliyor. Bu düzenleme, deniz taşımacılığında temiz yakıt ve enerji kullanımını teşvik ederek, birliğin 2050 yol haritasında lojistik sektörünü etkileyen önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Avrupa’nın Türkiye’nin ihracatından %40,6 pay aldığını hatırlatan Özgür Gür, “Avrupa, ülkemizin hemen yanı başındaki en güçlü pazarlarından biridir. Kara yolu taşımacılığı, kıtada en yaygın kullanılan taşımacılık yöntemlerinden biri olmakla birlikte, tedarik zincirinin her adımında, özellikle yakıt gibi faktörleri içeren standartları karşılamak, bu pazarın potansiyelini tam anlamıyla kullanabilmek açısından büyük önem taşımaktadır” şeklinde ifade etti.

Filosunu 2019’da Yeniledi

Kara yolu taşımacılığının %75’inin kıta içindeki deniz ve demiryolları üzerinden gerçekleştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Gür, “Sektör liderleri arasında bulunan ve dönüşümü önceden tahmin edebilen bir firma olarak, 40 yıldır kalite, sektörel deneyim, inovasyon, yüksek teknoloji, müşteri odaklılık ve çözüm odaklılık prensipleriyle şekillendirdiğimiz lojistik operasyonlarımızda kullandığımız tüm filoyu, 2019 yılı itibarıyla düşük emisyon oranına ve yakıt tüketimine sahip, yüksek teknolojili Euro 6 araçlarla yeniledik.

Günümüzde kara, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı ile depolama hizmetleri sunan Enco olarak, çevresel etkimizi her aşamada değerlendiriyor, müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine uyumlu bir iş ortağı olarak pozisyon alıyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca, 2023 yılının sonuna kadar dünyanın önde gelen üreticilerinden 10 adet elektrikli çekiciyi filolarına dahil edeceklerini de belirtti.

“Sürdürülebilir ve Lider Bir Lojistik Ortağı Şart”

Avrupa’nın güçlü hedefleri ve küresel gelişmeler göz önüne alındığında, sürdürülebilirliğin işletmeler için sadece bir yükümlülük olmadığını, aynı zamanda bir varlık olarak da önem kazandığını vurgulayan Gür, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“Bu gerçek, her ölçekten ihracat yapan işletme için sürdürülebilir ve lider bir lojistik ortağının, iş sürekliliği açısından öncelik taşıdığını ortaya koyuyor. 13 farklı ülkede 90’un üzerinde iş ortağıyla, ayrıca 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren 1.200’ü aşkın acente ağıyla faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’nin tek World Air&Sea Cargo Organization (WACO) ağı üyesiyiz ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) belgesine sahip lojistik, depolama ve taşımacılık hizmetleri sunan bir firma olarak faaliyet gösteriyoruz. Enco Lojistik olarak, kalite, güvenilirlik, teknoloji, sürekli yenilik ve sürdürülebilirlik gibi temel değerlerimizi rehber alarak, müşterilerimizin taleplerine hızlı ve esnek bir şekilde cevap veriyoruz. Yıllık 950 binden fazla yük tonajını taşıyarak, taşımacılık sektöründe etkin bir rol oynuyoruz. Aynı zamanda Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Uluslararası Freight Forwarder Dernekleri Federasyonu (FIATA) gibi önemli organizasyonlara üyeliğimizle Avrupa ve küresel standartları yakından takip ediyor, ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil ediyoruz.”