Kozmetikte ‘Yeşil Mutabakat’

Kozmetik sektörü son yıllarda dünyada en çok gelişen ve güçlenen sektörlerin başında yer alıyor. Günümüzde kadınlar kadar erkeklerden de rağbet görmeye başlayan kozmetik ürünlerinin artık işlevleri kadar içerikleri ve geri dönüşüme uygunlukları da insanlar için önem arz ediyor. Bu yıl Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) tarafından 6.sı düzenlenecek olan Uluslararası Kozmetik Kongresi, Türkiye’de bir ilk olan ‘Tarım Mirası Sergisi’ ve Upcycle Proje Yarışması’yla doğa dostu kozmetik uygulamalarına ve geri dönüşüme dikkat çekecek.

Sürdürülebilirliğe ulaşma sürecinin bir yol haritası olarak değerlendirilen kongre 1-3 Aralık 2022 tarihleri arasında Antalya Susesi Luxury Resort Belek’te gerçekleşecek. Ana teması  ‘Yeşil Mutabakat’ olan kongrenin temel amacı, dünyanın gelecekteki atmosferini şekillendirebilmek maksadıyla doğa dostu bir bilinç oluşturmak.

Geleneksel Birikim Kozmetikle Birleşiyor

Kongrede kozmetiğin tarihsel süreçleri, gelişimi ve tarımsal ürünlerin bu süreçteki rolünün vurgulanacağı Tarım Mirası Sergisi katılımcılarla buluşacak. Sergi, geleneksel kozmetik uygulamaları ile günümüzde üretilen doğa ve sağlık dostu kozmetik uygulamaları arasında bağ kuracak. Sergide tohumlar, tarım aletleri, kaplar, bitki ve hayvanlardan üretilen ürünler ile ipek ve lif bitkilerden üretilen takılar yer alacak. 

Kozmetik Atıklar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Kozmetik firmaları son zamanlarda çevresel bir bilinç ile atıklarını çevreye bırakmayarak karbon ayak izini azaltmak adına harekete geçti. Bu bilincin bir yansıması olarak geri dönüşüm, kozmetik sektörünün bir parçası halini almaya başladı. 6. Uluslararası Kozmetik Kongresi, düzenledikleri Upcycle Proje Yarışması’yla bu bilince dikkat çekecek ve kozmetik sektörü atıklarından geri dönüştürülen ürünlerin değerlendirmesini yapacak.