Dijital Dönüşüm, Endüstriyel Makinelerde Yenilikçi Çözümler Sunuyor

2022 yılında faaliyetlerine başlayan Makine Dijital Dönüşüm Derneği, makine endüstrisindeki tüm paydaşları hedefleyerek, dijital dönüşümün avantajlarını herkese sunmayı amaçlıyor. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Budak, dijitalleşme ile artan verimliliğin, sanayide geniş kitlelere yayılmasını hedeflediklerini belirtiyor.

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği, yapay zekâ uygulamaları, akıllı sistemler, artırılmış gerçeklik, dijital ikizler, mobil uygulamalar, online durum izleme, bulut bilişim, IoT platformları, endüstriyel internet, takım tezgâhları ve yerli CNC komponentleri, süreç modelleme, benzetimi, analiz ve optimizasyonu gibi birçok dijital teknolojiyle reel sektördeki makinelerin verimliliğini artırmak için çalışmalar yürütüyor. Dernek, sanayicilerle birlikte çalışarak firmaların dijital dönüşüm süreçlerinde öncülük ediyor ve sektörde dijital yeniliklerin yaygınlaşmasını sağlıyor.

Makine Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Prof. Dr. Erhan Budak, dünya genelindeki zorlu ekonomik sürece dikkat çekerek, bu süreçte firmaların dijitalleşme ve verimlilik alanındaki yatırımlarını artırdığını ifade ediyor. Makine alanında hizmet veren birçok sivil toplum kuruluşunun dijitalleşme konusunu da gündemlerine aldığını dile getiren Budak, “Makinelerin üretim süreçlerine geçilmeden dijital ikizlerinin sanal ortamda görülmesi ve test edilmesi oldukça önemli. Bu kapsamda oluşabilecek sorunların önceden görülmesi, rekabet, kalitenin korunması gibi alanlarda avantaj elde edilmesini sağlıyor.” dedi.

Erhan Budak, dijitalleşmeyle verimliliğin paralel bir yapıya sahip olduğuna ve sanayide verimliliği tabana yaymak istediklerine dikkat çekerek ekledi: “Özellikle rekabet gücünüzü artırmak için verimliliğinizi artırmanız gerekiyor. Bunun yolu da dijitalleşmeden geçiyor, birçok sektör bunu atlamadan verimlilik aşamasına geçemez.”  Yüksek teknolojili ürün imalatında dijitalleşmenin yadsınamaz bir yere sahip olduğunu dile getiren Budak, “Bu durum ülkemizin gayri safi milli hasılası ve ihracat rakamlarına da doğrudan etki ediyor.” şeklinde aktardı.

Budak, firmaların yapmış oldukları üretimlere göre analizler yaparak üretim süreçlerine destek olduklarını dile getirerek “Sanayicilerimizle bu konuda yaşadığımız problemlerden birisi, dijital süreçlerin üretim operasyonlarına hemen yansımalarını beklemesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yapılan üretime göre uygulanabildiği projeksiyonlar var ancak genele yaymak mümkün değil.” dedi.

Sanayicilerin dijital dönüşüm sürecine entegrasyonun hedeflediklerinin altını çizen Erhan Budak, şu açıklamada bulundu:

“Farkındalığı artırma konusunda adres olmayı hedefliyoruz. Sanayicilerin yurt dışına açılmaları konusunda da adres olmak ve nitelikli üyelerle yolumuza daha da güçlenerek devam etmek istiyoruz. Seçim sürecinin son ermesiyle birlikte planladığımız çalışmalara hız vererek devam etmeyi amaçlıyoruz. Ölçümler, titreşimler, talaşlı imalat ve dijital ikiz teknolojilerine yönelik eğitim çalışmalarımız olacak.

Budak, beş eksenli CNC tezgâhı üretiminde sona yaklaştıklarını ifade ederek, “Çalışmalarda önemli bir noktaya geldik. Kısa süre içerisinde beş eksenli yerli CNC tezgahlarımızın piyasaya çıkacağını umuyoruz. Böylece savunma sanayi alanındaki ürünlerin imalatında önemli bir kilometre taşını yerine koyacağız.” dedi.

Budak, son dönemde üniversitelerden mezun olan öğrencilerin yurt dışında eğitim almaya daha fazla önem verdiğini ifade ederek, bu öğrencilerin sanayide çalışmalarını teşvik edecek bir sistemin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.