Bordan Hızlı Şarj Bataryaları Üretilecek

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde (OKÜ) yürütülen bir proje kapsamında bor madeninde üretilen pillerin esnek, şeffaf ve hızlı şarj olabilmesi için proje oluşturuldu.

 Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müslüm Demir ve ekibi, bor madenciliğinin enerji depolama alanlarında kullanımına yönelik “2 Boyutlu Metal Borid Malzemelerin Sentezi ve Enerji Depolama Uygulamaları” projesini hazırladı.

TÜBİTAK 2247 Ulusal Lider Araştırmacılar Programı kapsamında, enerji depolamada kullanılan malzemelerin iki boyutlu hale getirilerek iletkenlik ve esnekliğinin arttırılması amaçlandı.

Projeyle, bor madeni kullanılarak bataryaların esnek, saydam ve hızlı şarj edilebilir olması hedefleniyor. Doç. Dr. Müslüm Demir, enerji depolamada kullanılan malzemelerin üç boyutlu olduğunu söyledi.

Üç boyutlu malzemenin güç kaynaklarının fiziksel, elektrokimyasal ve iletkenlik özelliklerini düşürdüğünü anlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü :

“Bor kullanılarak malzemenin 2 boyuta indirgenmesiyle yaşanan bu sorunlar ortadan kalkacak. Bu da bize, özellikle enerji depolama uygulamalarında birçok avantaj sağlayacak. Bunlardan en önemlisi de süper kapasitörler olacak. Bunları esnek süper kapasitörler (elektrik enerjisini depolayan devre elemanı) üretmekte kullanabileceğiz. Bu da bize esnek ekranlarda, bükülebilir cep telefonlarında veya kişisel bakım ve sağlık ürünleri gibi birçok yerde avantaj sağlayacak.”

“Enerji depolamada büyük sıkıntılar var”

Müslüm Demir, elektronik cihazlardaki en büyük sıkıntının bataryalardaki teknoloji olduğunu ifade etti.

Elektronik cihazlardaki batarya teknolojisinin “geri kaldığını” vurgulayan Demir, “Özellikle giyilebilir elektronik cihazlarda enerji depolamada büyük sıkıntılar var. En basiti, bataryalar çok sert ve esnek değil. Bataryayı kırarsanız onu bir daha çalıştıramazsınız. Bizim buradaki hedefimiz saydam, bükülebilir ve mekanik tepkilere rahatça dayanabilen batarya ve güç kaynakları üretmek.” Diye konuştu. Proje’ den önce 10 kişiyle 6 aylık bir ekiple çalışmaya başladıklarını kaydeden Demir, şu an da 3 boyutlu malzemenin 2 boyutluya sentezi aşamasında olduklarını bildirdi. Malzeme sentez aşamasından sonra enerji depolamada uygulayacağını açıklayan Demir, bu yöntemle ülke bor madenlerinin katma değer elde edeceğini vurguladı.

Doç. Dr. Demir, uygulamaya koydukları projeyle ilgili Japonya’da 27 Şubat-3 Mart’ta 20 ülkeden 100’e yakın gelecek vadeden başarılı bilim insanının katılmasının beklendiği 14. Hope Toplantısı’na davet edildiğini belirtti. OKU rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı yaklaşırken Türkiye’nin milli ve yerli kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini de vurguladı.

 Bor madeninin önemine değinen Uzun, üniversitelerinde uygulamada hayata geçirilen projenin ülkenin bilimsel alanına önemli katkı sağladığını belirtti.