URBAN Care, 45 Genç Dansçıya Fırsat Eşitliğinin Kapılarını Açtı

URBAN Care Young Talent Platformu, Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın iş birliğiyle başlattığı ‘Dansta Fırsat Eşitliği’ projesi kapsamında Çağdaş-Modern Dans, Bale ve Sokak Dansı kategorilerinde
seçmeleri geçen toplam 45 dansçıya, bu yaz Avrupa’nın önde gelen dans okullarında eğitim alma fırsatı veriyor.

URBAN Care’in hayallerini gerçekleştirmek isteyen gençlere ve kadınlara destek vermek amacıyla hayata geçirdiği URBAN Care Young Talent Platformu, ilk yılında ‘dansta fırsat eşitliği’ sağlamaya odaklandı. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın iş birliğiyle, Çağdaş-Modern Dans, Bale ve Sokak Dansı olmak üzere 3 ana kategoride başvuran profesyonel ve amatörler arasından toplam 45 dansçı seçildi. Elemeyi geçen genç dansçılara bu alandaki kariyerlerini inşa etmeleri için yurt dışı eğitim fırsatı sunulacak.

Sanat Yönetmeni, Koreograf, Eğitmen Beyhan Murphy’nin başkanlığını üstlendiği Seçici Kurul, başvuru yapan genç dansçılarla çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirerek, dansa ilişkin hayallerini ve programdan beklentilerini öğrendi. Sanatçı, dans ve hareket terapisti Ekin Bernay’ın koordinatörlüğünde yapılan fiziki elemelerin ardından, Avrupa’nın önde gelen okullarında önümüzdeki yaz aylarında ulaşım, eğitim, konaklama ve sosyal hayatın da dahil olduğu bir dans eğitim hakkı kazanan toplam 45 dansçı belirlendi. Sokak dansı kategorisinde 17, çağdaş-modern dans kategorisinde 17 kişi, bale kategorisinde ise 11 kişi seçmeleri başarıyla tamamladı.

Selen Yorgun Tavit: “Dansta umutları yeniden yeşertiyoruz”

Selen Kozmetik CEO’su Selen Yorgun Tavit, genç dansçıların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye odaklanan URBAN Care Young Talent Platformu’nun ilk yılında büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Gençler arasından potansiyel dansçıları ortaya çıkarma, onlara fırsat tanıma ve dünyaya açılma yolculuklarına eşlik etme hedefiyle yola çıktık. Kısa sürede çok sayıda başvuru ve çok kıymetli geri bildirimler aldık. Türkiye’de arka planda kalan bir sanat dalında, umutların yeniden yeşermesine verdiğimiz destekten dolayı çok mutluyuz. Bu yaz Avrupa’da eğitim alma fırsatına erişen genç arkadaşlarımız arasından çok başarılı isimlerin çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Murphy: “Umarım, tüm gençler bu fırsatı en güzel şekilde değerlendirir”

URBAN Care Young Talent Platformu Seçici Kurul Başkanı Beyhan Murphy de “Bir dansçının yetişmesi için yetenek, zeka, kararlılık, tutku, adanma, disiplin gerekiyor. Bunlara kaliteli bir eğitim imkanını da eklemeliyiz. Ancak ülkemizde bu konuda maalesef bazı sıkıntılar var. Bu nedenle özel sektörün ilk defa dans alanına bu kadar kapsamlı ve cömert bir destek vermesi beni çok mutlu ediyor.

URBAN Care, her biri birbirinden tutkulu dansçılar arasından seçtiğimiz 45 gence, Avrupa’nın önde gelen okullarında eğitim fırsatı sunuyor. Dans, uluslararası iletişim ve etkileşime açık bir alan olduğundan, genç bir dansçının yurt dışına gitmesi ve bir deneyim yaşaması son derece kıymetli bir imkân. Başvurular çok yoğundu ve herkesin bu fırsata sahip olmasını isterdik, ancak ilk elemeden sonra, daha önce yurt dışına gitme veya benzer bir yaz kursuna katılma imkanı bulamamış olanlara öncelik verdik. Umarım, tüm gençler, kendilerine verilen fırsatı en güzel şekilde değerlendirip profesyonel hayata geçiş yaparlar” dedi.