Plastik Ambalajlarda Neden Farklı Polimer Türleri Kullanıyoruz?

Günümüzde tüketiciler , ürünleri taşımak ve muhafaza etmek için çok çeşitli ambalajlar talep etmektedir.

Ambalajın ana kullanımı, tipik olarak stoklanan ürün sayısının on binleri aştığı bakkal sektörü olduğundan, hiç kimsenin tüm ihtiyaçları karşılayamaması şaşırtıcı değildir. Ama aynı zamanda ambalaj, elektrikli ve dayanıklı malları paketlemek için kullanılır ve malların üretildiği yerden merkezi depolara, perakendecilerin mağazalarına ve nihayetinde tüketiciye aktarılırken, taşıma sırasında malları koruma ihtiyacı duyar.

Polimerlerin modern ambalajlarda kullanıldığı çok sayıda ve çeşitlidir . Bunlardan beklenen gereksinimler şunlardır :

 • Gıda, dağıtımdan önce veya tüketicinin evinde fırına veya mikrodalgaya yerleştirildiğinde yüksek sıcaklıklara dayanabilmeli.
 • Yiyecekler dondurulduğunda veya soğutulduğunda , çözüldüğünde soğuk havalarda özelliklerini korumalıdır.
 • Ürüne ve gıdaya , taze kalması için nasıl saklanması gerektiğine bağlı olarak nefes alma veya kokuların, greslerin ve katı yağların göçüne ve/veya nem veya gazların emilmesine veya kaybolmasına dayanma kabiliyetine bağlı olarak yüksek veya düşük bariyerlere sahip olmalı. Uzun süreyle saklanması gerektiği durumlarda bozulmamalı
 • Kullanıma ve işleve bağlı olarak katı bir formatta veya esnek bir formda olabilir.
 • Delinme veya sürtünme direncine sahip olmalıdır.
 • Yırtılma direncine sahip olmalı veya gerektiğinde açılmaya yardımcı olacak ‘kolay yırtılma’ işlevine sahip olmalı.
 • Kimyasallara dayanıklı olmalıdır, örneğin kimyasal ve temizlik ürünleri şişeleri gibi.
 • UV ışığının içeri girmesini önlemelidir.
 • Esnek olun ve örneğin ketçap, diş macunu gibi içerik dışarı çıkabilir olmalı – burada LDPE kullanılma eğiliminde olacaktır.
 • Bükülmeli ama kırılmamalı, örneğin PP, yemekten önce bir haznenin içeriğinin diğerine karıştırılması gereken çift hazneli kaplarda.
 • Elektrikli eşyaların paketlenmesinde EPS kullanımında olduğu gibi ve diğer dayanıklı ürünlerin korunmasında da zarar görmeden ulaşmasını sağlamak için koruma sağlamalı.
 • Dağıtım sırasında taze balık kutularında olduğu gibi soğuk zinciri korumak için yalıtım sağlamalı – işte bu noktada EPS benzersiz avantajlar sunar.
 • Bir paketin içeriğinin incelenebilmesi için şeffaflık sağlamalı.
 • Gıdayla temas eden uygulamalara veya diğer uygulamalara geri dönüştürülebilir olmalı.

Ayrıca, elbette, belirli bir uygulama için ticari avantajlar da sağlamalı.

Bazı örnekler:

PE iyi sızdırmazlık özelliklerine sahiptir ve genellikle alüminyum, naylon veya EVOH gibi daha iyi bariyer özelliklerine sahip diğer polimerlerle birlikte laminat katmanlarda bir sızdırmazlık katmanı olarak veya PET veya PP’den oluşturulmuş sert bir kap üzerinde sızdırmazlık alanı olarak kullanılır. Bariyerlerin ve laminat yapıların kullanımı birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır, örneğin nemi, havayı ve ışığı dışarıda tutmaya ihtiyaç duyulan cips gibi atıştırmalık yiyecekler; bir nem bariyeri sağlamak için taze kahvenin paketlenmesinde; nemi içeride ve oksijeni dışarıda tutmak için kedi mamasında; Macunun kurumasını ve lezzetini kaybetmesini önlemek için diş macununda. Bunlar sadece bazı örnekler.

PET, torbalar için ve laminat yapılarda esnek formda sert ve esnek formda özellikle baskı katmanı olarak kullanılır ve şişe ve tepsi üretiminde yaygın olarak kullanılır, ikincisi 220 santigrat dereceye kadar olan fırınlarda kullanılır. Şişelerde, gazlı içeceklerin gazlarını tutmasına yardımcı olan gaz bariyeri özellikleri nedeniyle PET de kullanılır.

HDPE yaygın olarak sert formda, örneğin taze süt şişelerinde, varillerde ve kasalarda ve esnek formda torbalarda kullanılır.

LDPE, silaj için tarımda filmler olarak ve streç film uygulamalarında ve esnek kaplarda, örneğin diş macunu, nemlendiriciler ve ketçap dahil olmak üzere esnek kaplarda kullanılır.

Kabarcıklarda ve daralan makaronlarda kullanım için PVC

PP yaygın olarak kaplarda kullanılır, örneğin tereyağı, yoğurt kapları, kapaklar, salataları, sigara ambalajlarını, etiketleri vb. paketlemek için esnek bir biçimde kullanılan BOPP.

PS ve EPS, CD’lerin, yoğurtların çoklu kaplarının, otomat kaplarının ve taze balıkların hakaret kutularının paketlenmesinde, elektrikli ve ev eşyalarının korunmasında vb.

Şu anda İngiltere’de geri dönüşüm için toplanan ana polimerler hangileridir?

Bu ürünler şunları içerir: PET, HDPE ve PP

Bu endüstride şunları içerir: HPDE, PVC, LDPE, PP, ABS, PA, PS, EPS

Şu anda, Birleşik Krallık’taki belediyelerin %98’i şişe toplamak için kaldırım kenarı hizmeti ve %75’i tencere küvetleri ve tepsileri toplamak için bir hizmet sunuyor. Bazı belediyeler film ve çanta koleksiyonu da sunar (kaynak: RECOUP).