Anadolu Efes, “Sürdürülebilir Tarım ve Etki Girişimciliği” Programıyla Gençlere Ulaşmayı Hedefliyor

Anadolu Efes, sürdürülebilir tarım odağında yürüttüğü AR-GE ve inovasyon çalışmalarına devam ederken, özellikle gençleri tarıma kazandırma hedefiyle “Sürdürülebilir Tarım ve Etki Girişimciliği” programıyla bir yolculuğa çıkıyor. Proje kapsamında Sürdürülebilirlik Akademisi ortaklığıyla hayata geçirilen ücretsiz ve online eğitim programı ile üniversite öğrencilerine ve Anadolu Efes’in paydaşı çiftçilerin ailelerine sürdürülebilir tarım konusunda bilgi, farkındalık ve yetkinlik kazandırılması hedefleniyor.

Anadolu Efes, kurulduğu günden bu yana sürdürülebilirliği ana şirket stratejisinin temelinde konumlandırarak, mevcut ve gelecek nesillerin refahını güvence altına alma hedefiyle Sürdürülebilirlik Akademisi’ni kurdu. Bu çerçevede, “Sürdürülebilir Tarım ve Etki Girişimciliği” eğitim programını başlattı. Şirket, bu programlar aracılığıyla gençlere doğayla uyumlu gıda üretimine yönelik sürdürülebilir bir yaklaşım kazandırmayı ve gıda krizine karşı sürdürülebilir tarımla yenilikçi fikirler yeşertmeyi amaçlıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen online program, akademisyenler ve uzman eğitmenler tarafından özellikle üniversite öğrencileri ve Anadolu Efes’in paydaşı çiftçilerin ailelerine yönelik olarak sunulmaktadır. Program, katılımcılara sürdürülebilir tarım konusunda bilgi, farkındalık ve yetkinlik kazandırmayı hedeflemektedir.

Projeye imza atmaktan gurur duyduklarını ifade eden Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk:

“40 yılı aşkın süredir çiftçilerimizle kol kola çalışıyor, tarım alanında yaklaşık 10 bin kişiye geçim kaynağı sağlıyoruz. Çiftçilerimizi desteklemek ve maltlık arpa üretiminin sürdürülebilirliğini güvence altına almak için onlara teknoloji ve eğitimlerin yanı sıra finansal anlamda da destek sağlıyoruz. Mazot gibi ihtiyaçları için kullanmak üzere her yıl Çiftçi Teşvik Paketleri sunuyoruz. Çiftçilerimize sertifikalı tohum dağıtımı desteği de sağlıyoruz. Geldiğimiz noktada tarımsal ekonomiye katkımız 1 milyar TL seviyesine ulaştı” ifadelerini kullandı.

“Tarımda gençlere artık her zamankinden daha çok ihtiyaç var”

Anadolu Efes Grup Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü (CCAO) Selda Susal Saatçi:

“OECD’nin Tarım Sektörü Raporu’na göre 2020’de dünya işgücünün %26,9’u; Avrupa işgücünün %29,6’sı; Türkiye’de ise %17,8’si tarım sektöründe istihdam ediliyor. İnceleme dönemleri itibarıyla tarımsal istihdamın tüm dünyada azalış trendinde olduğu görülüyor. 2022 yılında Türkiye’de bu oranın %15,8’e gerilediğine işaret ediliyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin Tarım Sektörü Raporu’nda ise 2022 yılında 45 yaş altı tarımsal istihdamın %23 gerilediğine yer veriliyor. Bu noktada gençlerimizin sürdürülebilir tarım konusunda bilgi sahibi olmasının önemini vurguluyoruz. Yeni eğitim programımız ile bu farkındalığı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Semra Sevinç: Belirsizlikle ve çoklu krizlerle dolu günümüzde gezegenin ve canlılığın devamı için iklim krizi kaynaklı gıda krizi ile başa çıkabilmek oldukça elzem konulardan bir tanesi. Sürdürülebilir Tarım ve Etki Girişimciliği eğitim programı, akademisyenlerimiz ve uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlandı. 4 modülden oluşan programda dinleyicilerin sürdürülebilirlik, iklim krizi, gıda krizi, sürdürülebilir tarım yöntemleri ve önemi ile etki girişimciliği konularında bilgi elde etmesini amaçlıyoruz. Daha iyi bir gelecek için tüm paydaşları harekete geçirmek ve güçlü iş birliklerine imza atmak oldukça önemli. Böyle bir alanda Anadolu Efes ile birlikte adım atmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” açıklmalasında bulundu.

author avatar
İpek Dogan