Üniversitelerde Sürdürülebilirlik Rekabeti Var

“UI GreenMetric Dünya Yeşil Üniversiteler Sıralama Sistemi”nde Türk üniversitelerinin daha üst sıralarda yer alabilmesi için rapor hazırlayan akademisyenler, uzun vadede yeşil yönetim anlayışının olduğu okulların diğer okullara göre daha fazla ön planda bulunacağını söyledi.

Endonezya Üniversitesi, 2010’dan bu yana çevresel, toplumsal ve ekonomik açıdan sürdürülebilir yaşam tarzını benimseyerek, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen ve bu alanda liderlik eden yükseköğrenim kurumlarını, geliştirdiği “UI (University of Indonesia) GreenMetric Dünya Yeşil Üniversiteler Sıralama Sistemi” ile derecelendiriyor.

Dünya genelinde bu alanda en çok kabul gören derecelendirme çalışmalarından biri olan sistemin ölçümleri, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında oluşturulan 17 ana başlık çerçevesindeki göstergelerin 6’sı esas alınarak uygulanıyor.

Gönüllü olarak ölçüm sistemine katılan üniversiteler 10 bin tam puan üzerinde değerlendirilirken puanlamanın yüzde 15’i yapı ve altyapı, yüzde 21’i enerji ve iklim değişikliği, yüzde 18’i atık yönetimi, yüzde 10’u su kullanımı, yüzde 18’i ulaşım ve yüzde 18’i eğitim üzerinden yapılıyor.

Geçen Yıla Göre Türkiye’den Daha Fazla Üniversite Katılmış

Geçtiğimiz yıl değerlendirmeye dünya genelinde 1050, Türkiye’den ise 83 üniversite katılırken, 2023’te dünyadan 1183, Türkiye’den ise 98 üniversite listede yer alarak geçen yıla göre artış kaydedildi. Geçen yıl Türkiye’den katılan 83 üniversiteden 5’i, bu yıl katılan 98 üniversiteden ise 6’sı ilk 100’e girdi. İlk 200 içindeki 9 Türk üniversitesi, yapı ve alt yapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su ve eğitim başlıklarının tümünde puanlarını bir önceki yıla göre artırdı.

Türkiye’nin Liste Başında İTÜ Var

 İstanbul Teknik Üniversitesi, bu yıl 8 bin 635 puanla 46’ıncı sıraya yükselirken değerlendirme kriterlerinde en yüksek puanı eğitim ile enerji ve iklim değişikliği başlıklarında aldı. Türkiye’den en yüksek ikinci puanı, listenin 63’üncü sırasındaki Yıldız Teknik Üniversitesi alırken, Erciyes Üniversitesi 85’inci, Özyeğin Üniversitesi 89’uncu, Ege Üniversitesi 96’ıncı, Yeditepe Üniversitesi ise 98’inci olarak ilk 100’e girmeyi başardı.