TOGG: Yerli Otomobil Gözler Onun Üzerinde

Dünyadaki teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmayan Türkiye, yerli otomobil TOGG ile gündemde. Pek çok ülkede yaygınlaşan elektrikli otomobiller geleceğin dünyasını şekillendirecek en önemli araçlardır. Türkiye’nin attığı son adım da işte bu alana ait. TOGG yerli otomobil SUV, Sedan ve Hatchback gibi farklı modellere sahip olacak.

TOGG yerli otomobil, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu aracılığı ile üretilecek. Öncelikle C-SUV olarak üretilmesi beklenen TOGG daha sonra sırasıyla C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri olmak üzere toplam 5 model modelle piyasaya çıkacak. Peki, yerli otomobilin özellikleri neler olacak? Otomobil piyasasını hareketlendiren TOGG’un özellikleri nelerdir? Son güncel fiyatı ne kadar?

TOGG İsmi Nereden Geliyor?

Yıllardır otomobil konusunda dışa bağımlı olan Türkiye’de yaşanan gelişmeler bu durumun yavaş yavaş azalacağını ortaya koyuyor. Türkiye kendi otomobilini üretme fikrini , TOGG ile  hayata geçiriyor. TOGG ismi yerli otomobil üretme amacıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısa adıdır.

Yerli Otomobil TOGG’un Dikkat Çeken Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli olarak üretilmesi planlanan TOGG otomobil özellikleri ile dikkat çekiyor. Güncel teknolojilerle donatılmış bir şekilde tasarlanan TOGG geleceğin sıra dışı özelliklere sahip otomobilleri arasında yer almaya da aday. TOGG markası adı altında üretilmesi planlanan ilk model C-SUV’dur. Bunun nedeni ise C sınıfının Türkiye’de en fazla tercih edilen model olmasıdır.

TOGG yerli otomobil hakkında öne çıkan en önemli özellik sürekli olarak internete bağlanma imkanı sunulmasıdır. Aracın yüzde 80 oranında şarj olabilmesi için planlanan süre ise 30 dakikadır.

Elektrikli TOGG otomobil özellikleri arasında otonom sürüşün yanı sıra modüler bir şasiye sahip olması da vardır. Ayrıca, modern teknolojik özellikleri sayesinde yerli pazara ve yurt dışı pazarına hareket katması beklenen TOGG’ un sıfır emisyon özelliği sayesinde havayı daha az kirletmesi beklenen bir diğer önemli gelişmedir.

Yerli Otomobil TOGG’un Teknik Özellikleri Nelerdir?

Alışılmışın dışında bir otomobil olan TOGG teknik özellikleri ile öne çıkan yeni nesil bir araçtır. Yüksek menzile sahip TOGG kısa sürede şarj edilebilen bir bataryaya sahiptir.

TOGG yerli otomobil özellikleri arasında 2 farklı motor seçeneğine sahip olması da oldukça dikkat çekicidir. 200 beygir gücündeki ilk motor seçeneğine sahip olan araç 7,6 saniye içerisinde; 400 beygir gücüne sahip ikinci motor seçeneği bulunan araç ise 4,8 saniye içerisinde 0’dan 100 km/s hıza ulaşır. Genel olarak değerlendirildiğinde ise her iki motor tipi de Türkiye’de trafikte olan pek çok araçtan daha hızlı olma potansiyeline sahiptir. Yine de trafikte daha güvenli bir sürüş için yerli otomobil TOGG’un ulaşabileceği en yüksek hızın 180 km/s olarak sabitlenmesi bir diğer dikkat çekici özelliktir.

TOGG Batarya Özellikleri Nelerdir?

TOGG yerli otomobil resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre araçta kullanılması planlanan Li-Ion (Lityum İyon) bataryaların üretimi Çinli firma Farasis tarafından yapılacak. Ayrıca anlaşma gereği, bataryalar aynı firma tarafından Türkiye’de üretilecek.

Yerli otomobilde kullanılması planlanan batarya 2 farklı seçenek ile karşımıza çıkar. Birinci batarya seçeneğine sahip olan otomobilin tek şarj ile 300 kilometre yol alması planlanırken, diğer batarya seçeneği bulunan otomobilin tek şarj ile 500 km yol alacağı belirtilir.

Yerli otomobil bataryasının yüzde 80’inin şarj edilmesi için planlanan süre 30 dakikadan daha azdır. Ayrıca 81 ilde kurulacak olan elektrikli araç şarj istasyonlarında aracı kolaylıkla şarj edebilmek mümkün olacak. Yerli otomobilin trafiğe çıkacağı güne kadar şarj istasyonlarını daha yaygın olarak görmeye başlayabilirsiniz. Diğer yandan, TOGG özellikleri arasında bulunan rejeneratif frenleme özelliği, fren yaptıkça ortaya çıkan enerjinin geri kazanılmasını sağlayarak bataryanın şarj olmasını sağlar.

TOGG İnternet Bağlantı Özellikleri Nelerdir?

TOGG otomobil özellikleri arasında 4.5G ve 5G teknolojisi ile kullanılması planlanan internet bağlantısı da vardır. Aracın sahip olacağı özellikler arasında sürücüye haber verme veya uzaktan müdahale edilebilme de oldukça etkileyicidir. Özellikle yangın ve sel gibi önemli doğa olaylarında sürücüye bildirim yapması kullanıcı dostu bir özelliktir.

TOGG’un Üretim Yeri ve Piyasaya Çıkış Tarihi

Modern imkanlarla donatılacak olan TOGG fabrikasında önümüzdeki yıllarda seri bir şekilde ve düşük maliyetlerle araç üretilebilecek.. İlk olarak C-SUV olarak üretilecek TOGG’un, 2022 yılında piyasaya çıkması bekleniyor. Diğer modeller ise C segmentinin hemen ardından üretilmeye başlanılabilecek.

TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli otomobil TOGG konusunda en çok merak edilen konuların başında TOGG satış fiyatı yer alıyor. TOGG çalışma grubu tarafından yapılan açıklamalara göre yerli otomobil oldukça makul bir fiyata sahip olacak.

TOGG fiyat listesi henüz tam olarak belli değil. Ancak TOGG otomobil fiyatları hakkında öne sürülen bazı bilgiler aracın yaklaşık 180 bin TL ile 250 bin TL arasında piyasaya sürüleceği yönünde.