Henkel, ” Ambalajların Geri Dönüştürülebilirliğini Ölçen ” Yazılımını Kullanıma Açtı

Henkel, “EasyD4R” adını verdiği, ambalajların geri dönüştürülebilirliğinin ölçüldüğü yazılımını isteyen herkesin kullanabilmesi amacıyla açık hale getirdi. Henkel’den yapılan açıklamada, “Henkel, Yeni ambalajların geri dönüştürülebilirliğini hızlı ve güvenilir bir şekilde belirleyebilmek için özel geliştirilmiş yazılım aracı EasyD4R’ı kullanıyor. Henkel, bu değerlendirme aracını, daha fazla şirket ve organizasyonun kullanabilmesi ve sürdürülebilir ambalajlama çözümlerinin daha kolay geliştirilebilmesi amacıyla, web sitesinde yer alan www.henkel. com/easyd4r sayfasında genel kullanıma açtı” bilgisi verildi.

EasyD4R yazılımı ambalajın geri dönüştürülebilirliğini; ambalajın bileşimine ve ambalajın temel metaryellerine, etiket ya da üzerindeki boya gibi bileşenlerin ağırlık oranlarına göre değerlendiriyor. Yazılım, bütün bu malzemeleri sınıflarına ve geri dönüşüm esnasında hangi işlemlerden geçmesi gerektiğine göre veri oluşturuyor. Bu verilerle EasyD4R yazılımı, geri dönüşüme ne kadar uygun olduğunu gösteriyor. Her bir ambalajın yüzde olarak geri dönüştürülebilirliği ve optimum geri dönüşüm sağlayacak materyal kombinasyonları hakkında da bilgi veriyor. Böylece sürdürülebilir ambalajlama çözümlerinin geliştirilmesi de desteklenmiş oluyor.

HENKEL

Henkel Uluslararası Ambalaj Geliştirme bölümünü yöneten Dr. Thorsten Leopold, yaptığı değerlendirmede, “Açık bir iş birliğini teşvik etmek ve döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırmak istiyoruz. Bu da ancak, değer zincirinde yer alan herkesin net bir tanım ve sürekli bir değerlendirme anlayışı içinde birlikte çalışmasıyla mümkün olabilir. Değerlendirme aracımızı paylaşarak ambalajların geri dönüştürülebilirliğine katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.EasyD4R yazılımı ambalajın geri dönüştürülebilirliğini; ambalajın bileşimine ve ambalajın temel metaryellerine, etiket ya da üzerindeki boya gibi bileşenlerin ağırlık oranlarına göre değerlendiriyor. Yazılım, bütün bu malzemeleri sınıflarına ve geri dönüşüm esnasında hangi işlemlerden geçmesi gerektiğine göre veri oluşturuyor. Bu verilerle EasyD4R yazılımı, geri dönüşüme ne kadar uygun olduğunu gösteriyor. Her bir ambalajın yüzde olarak geri dönüştürülebilirliği ve optimum geri dönüşüm sağlayacak materyal kombinasyonları hakkında da bilgi veriyor. Böylece sürdürülebilir ambalajlama çözümlerinin geliştirilmesi de desteklenmiş oluyor. Henkel Uluslararası Ambalaj Geliştirme bölümünü yöneten Dr. Thorsten Leopold, yaptığı değerlendirmede, “Açık bir iş birliğini teşvik etmek ve döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırmak istiyoruz. Bu da ancak, değer zincirinde yer alan herkesin net bir tanım ve sürekli bir değerlendirme anlayışı içinde birlikte çalışmasıyla mümkün olabilir. Değerlendirme aracımızı paylaşarak ambalajların geri dönüştürülebilirliğine katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.

KAYNAKÇA

1-PLASFED

 

author avatar
Gülfize Topaloğlu