Avrupa’da İlk Olacak Fabrika Türkiye’de Açılıyor!

Astronergy, 2024 yılının 3. çeyreğinde Adana’da, PVEL Top Performer ödülüne layık görülen TOPCon 4.0 N-Type hücre teknolojisi ile yerli üretim yapılacak olan 1 GW’lık PV modül tesisini hayata geçirecek.

Dünya genelinde 140 ülkede 40 binden fazla çalışanıyla enerjinin her alanında faaliyet gösteren ve Türkiye pazarında 2015 yılından bu yana güneş enerjisinde uçtan uca enerji çözümleri sunan Chint Grup, Türkiye’deki varlığını güçlendirmeye devam ediyor. 4-6 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşen Solarex Fuarı’na Chint Green Energy, Astronergy ve Chint Power markalarıyla katılarak düzenlediği etkinliklerle iş ortakları ve fuar katılımcılarını ağırladı. Ayrıca yeni ürünlerinin yanı sıra hayata geçirdiği anlaşmalar ve yeni yatırımları hakkında bilgi paylaştı.

Şirket, Türkiye’deki güneş enerjisi yatırım yolculuğuna artık Chint Green Energy adıyla devam edecek, Astronergy adıyla başladığı süreci sonlandırıyor. Chint Green Energy, Türkiye’nin lider şirketlerinin sürdürülebilirlik ve karbon nötr hedeflerine ulaşmalarında güvenilir bir iş ortağı olacak yeni marka olarak, Astronergy ise halihazırda şirketin uzman olduğu PV modül üretimi ve satışı konusunda pazarda var olmaya devam edecek. Chint Green Energy’nin isim değişikliğinin yanı sıra yeni yatırımlarını da paylaşan Astronergy, 2024 yılının 3. çeyreğinde Adana’da, PVEL Top Performer ödülüne layık görülen üstün kaliteli TOPCon 4.0 N-Type hücre teknolojisi ile yerli üretim yapılacak olan 1 GW’lık PV modül tesisini hayata geçirecek. Tesisin 2024 yılı üçüncü çeyreğinde seri üretime başlaması, dördüncü çeyrekte ise fabrikanın resmi açılışının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bloomberg NEF’in belirlediği TIER-1 üreticiler klasmanında dünyanın en büyük 6. üreticisi olan şirket, PV modül üretimi alanında sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da ilk kez doğrudan yatırım yapan firma olacak. Grubun 2023 yılında yeni bir yatırımı olarak Türkiye pazarında faaliyete başlayan Chint Power markası ise, yüksek performans sunan son teknoloji ürünleriyle verimlilik, güvenilirlik ve kullanıcı dostu arayüzüyle dikkat çeken enerji depolama sistemleri ve inverter ürünleri sunuyor.