Türkiye’de Sürdürülebilir Modacılık Evresine Geçiş Hızlanıyor

Sürdürülebilirlik yaşamımızın her alanında olduğu gibi moda dünyasında da etkilerini göstermeye başladı. Tüketiciler artık bu anlayışı bir alışkanlık haline getirmeye başladılar ve hayatımızın vazgeçilemez bir parçası olduğunun farkındalar.

Google’da yayınlanan bir araştırmaya göre moda sektöründe, Türkiye’deki tüketicilerin %75’i çevre sorununun satın alma kararlarını etkilediğini belirtiyor.

Modacılık sektöründe üretimin neredeyse %60’ında plastik ve türevi maddeler kullanılıyor. Aynı zamanda tüm uluslararası uçuşlar ve deniz taşımacılığının toplamından daha fazla olmak üzere moda sektörünün insanlığın karbon emisyonlarının neredeyse %10’undan sorumlu.

Yıllardır var olan ve ihmal edilmiş bu sorunlar, günümüzde insanlığın yaşamını tehdit etmektedir. Bunun bilincinde olan markalar da ; bu sorunları göz önünde bulundurarak üretim yapmaya başlamış, çevreye olan saygı ve duyarlılığı arttırmayı hedef edinmişlerdir.

Sürdürülebilir Moda Anlayışının 4 kat Arttığını Gözlemliyoruz

Dünya da sürdürülebilir modacılık anlayışına olan ilgi son 4 yılda 4 katına çıkmıştır. Türkiye de ilgi bu seviyelerde şuan için değil belki ama eskiye göre gözle görülür bir artık yaşanmıştır. Bu anlayışı topluma aşılamak ise şimdilik üretim yapan firmaların elinde gibi görünüyor.

Kişilerin 5’te 1’inin Tercih Sebebi Çevre Bilinci

Sürdürülebilirliğin kişilerin gülük yaşamını da , alışveriş alışkanlıklarını da değiştirdiğinden bahsetmiştik. Alışverişte çevre bilinci edinmiş , karbon nötr, plastik free gibi ifadeleri olan ürünlerin daha çok tercih edildiğini görmekteyiz.

İnsanlar sürdürülebilir seçenekler İçin daha fazla para ödüyor

Tüketiciler, markalara denemeleri ve daha çevre dostu olmaları için bir şans veriyor. Dünyanın daha yeşil olmasına katkı sağlayacaksa daha fazla ödemeye istekli olduklarını açıkça söylüyorlar. Türkiye’de her dört kişiden biri sürdürülebilir ve çevre dostu ürünler için en az %15 daha fazla ödemeye razı.