CNC İşleme Dört Ana Hata

1. İşleme prensibi hatası

CNC işlemenin temel hatası, yaklaşık işlem hareketi veya yaklaşık takım konturu nedeniyle oluşan hata nedeniyledir. İşleme prensibinde bir hata olduğu için işleme prensibi hatası olarak adlandırılır. Bu tür işlemler, ana hata izin verilen aralık dahilinde olduğu sürece uygulanabilir.

2. takım tezgahının geometrik hatası

Makine imalatı üretim hataları, montaj hataları ve kullanım sırasındaki aşınma iş parçasının işleme doğruluğunu doğrudan etkiler. Bunlar arasında takım tezgahı döner hareketi, takım tezgahı kılavuzu doğrusal hareketi ve takım tezgahı tahrik zinciri hatası vardır.

3. üretim hatası ve aracın aşınma

CNC-işlenmiş aletlerin işlenmesi sırasında üretim hataları, montaj hataları ve aşınma, iş parçasının işleme doğruluğunu etkiler. Kesme işlemi sırasında, kesme kenarı, kesme yüzeyi ve iş parçası ve talaş, takımın aşınmasına neden olan güçlü sürtünme oluşturur. Takım aşınması belirli bir değere ulaştığında, iş parçasının yüzey pürüzlülük değeri artar ve titreşimle birlikte talaşın rengi ve şekli değişir. Takım aşınması, kesim verimliliğini, işlem kalitesini ve maliyetini doğrudan etkiler.

4. fikstür hatası

CNC işlemenin fikstür hataları, konumlandırma hatası, sıkma hatası, fikstür montaj hatası ve takım ayarı hatasını içerir. Bu hatalar öncelikle armatürün imalat ve montaj doğruluğu ile ilgilidir.

CNC işleme doğruluğu, hata belirli bir aralıkta kontrol edildiği sürece kusursuz değildir, önemsiz olacaktır. Takım imalat hatası ve aşınma

Lemo, 40 eksen üzerinde CNC işleme merkezine sahiptir, 3 eksen, 4 eksen, 5 eksen içerir.

KAYNAKÇA

1.http://tr.lemo-machining.nl/info/cnc-machining-four-major-errors-32951165.html