Polat Makina, Kaynakta Fark Yaratıyor: Kadın Gücü

Polat Makina, fırsat eşitliği ve kadın istihdamını artırma hedefi doğrultusunda kadın kaynak operatörleri yetiştirmeye yönelik başlattığı eğitimlerle sektörde öncü bir adım atıyor.

Dünya çapında müşterilerine zeytinyağı ve avokado yağı için komple üretim hatları, çeşitli sektörlere yönelik santrifüj teknolojileri (dekantör ve separatör) ve ekstraksiyon sistemleri alanında ürün ve hizmetler sunan Polat Makina, “Kadın Kaynak Operatörü Yetiştirme Programı” ile kadın istihdamının düşük olduğu endüstriyel alanda yenilikçi bir adım attı. Kaynak Operatörü Yetiştirme Programı kapsamında kadın kursiyerlere Astim Sürekli Eğitim Merkezi’nde Polat Makina’nın tecrübeli teknik eğitmenleri tarafından kaynak ekipmanlarının kullanımına ve İş Sağlığı ve Güvenliği’ne dair eğitimler veriliyor.

Programı başarıyla tamamlayan kadınlar, “Ustalık Mesleki Belgesi” almaya hak kazanıyor. 17 Temmuz 2023 tarihinde başlayan program kapsamında eğitimlerini başarıyla tamamlayan ilk 8 kadın kaynak operatörü Polat Makina bünyesinde çalışmaya başladı. Şirket, toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak amacıyla başlattığı bu programı farklı programlar ekleyerek 2025 yıl sonuna kadar bünyesinde görev yapan kadın çalışan oranını yüzde 15’e çıkarmayı amaçlıyor.

Polat Makina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Polat, “Günümüzde birçok ülkede kadınlar tarafından da tercih edilen kaynak operatörlüğü, CNC operatörlüğü ve elektrik teknisyenliği gibi meslekler maalesef ülkemizde halen erkek mesleği olarak görülüyor. Polat Makina olarak bu algıyı kırmak ve kadınların önlerindeki engelleri kaldırarak iş dünyasında ve sektörde daha aktif yer almalarına yardımcı olmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Polat Makina Genel Müdürü L. Mutlu Şahan da “Polat Makina olarak kadınların gücüne inanıyoruz. Onların teknik yeteneklerini keşfederek endüstriyel alanda daha fazla yer almalarını çok önemsiyoruz. Kadın Kaynak Operatörü Yetiştirme Programı ile kadın istihdamını artırıp toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamaktan, endüstriyel alanda daha fazla kadının aktif ve üretken duruma gelmesine vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kadın istihdamına yönelik eğitim programlarımızı ve çalışmalarımızı kaynak operatörlüğünün yanında ilerleyen dönemlerde başka alanlara da taşıyacağız” sözlerini kullandı.