EBSO’dan 48 Milyon Liralık Hibe

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), son 1 yıl içerisinde 5 projeyle 48 milyon liralık hibe projeyi İzmir’e kazandırdı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), son 1 yıl içerisinde 5 projeyle 48 milyon liralık hibe projeyi İzmir’e kazandırdı. Bu projelerle, başta eğitim olmak üzere dijital dönüşüm ve toplumsal boyutta önemli kazanımlar elde edileceğini belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar “Yapılan projeler ile imalat sanayinin en büyük sorunu olan nitelikli ara eleman ihtiyacının çözülmesi başta olmak üzere firmalarımızın dış pazarlara açılması, firmalarımıza fon sağlanması, AR-GE ve yenilikçi ürün geliştirme konularında büyük faydalar yaratılacak” dedi.

EBSO tarafından bu ay Cinsiyet Eşitliği Odağında Geleceğin İnsana Yakışır İşleri Yaklaşımının Desteklenmesi Hibe Programı’na başvurusu yapılan 233 bin Euro’luk “Bilişim Sektöründe Geleceğe Yön Veren Kadınlar” isimli proje AB tarafından; Kamuda Dijital Dönüşüm Mali Destek Programı Çağrısı’na başvurusu yapılan 12 milyon TL’lik “EBSO Dijital Dönüşümü” projesi de İZKA tarafından kabul edildi.

Avrupa Birliği tarafından kabul edilen “Bilişim Sektöründe Geleceğe Yön Veren Kadınlar” isimli proje ile cinsiyet eşitliğine odaklanan, insana yakışır bir iş geleceği yaklaşımıyla kadınların istihdamının önündeki engellerin kaldırılacağı belirtilerek toplumsal cinsiyet eşitliğine saygı temelinde, İzmir’deki uygun iş gücünün ihtiyaç açığının kapatılacağı, mevcut ve gelecekteki işgücünün istihdamını ve istihdam edilebilirliğinin teşvik edileceği belirtildi. Toplam 233 bin 384 Euro’luk bütçeye sahip projenin12 ay süreceği ifade edilirken; proje kapsamında 15 Bilişim Teknolojileri öğretmenine ve 4 paydaş personeline 15 gün süreyle yapay zeka, nesnelerin interneti, siber-fiziksel sistemler vb. konularda Almanya’da eğitim verilmesinin planlandığı belirtildi.

İZKA tarafından kabul edilen diğer projede ise Ege Bölgesi Sanayi Odası’nca sunulan hizmetlerin daha etkin ve verimli olmasına yönelik dijital altyapının oluşturulması ve süreç verimliliğinin arttırılarak hizmetlerin hız ve kalitesinin artırılması için hazırlanan “EBSO Dijital Dönüşümü” isimli proje ile, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın tüm bilişim alt yapı sistemlerinin güncel teknolojiler ışığında yenileneceği vurgulandı.

KAYNAK:

1.https://sanayigazetesi.com.tr/ebsodan-48-milyon-liralik-hibe/