Fosil Yakıtsız Çelik Üretiminden İçilebilir Su Elde Edildi

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biri olan SSAB, fosil yakıt kullanmadan gerçekleştirdiği çelik üretiminde açığa çıkan suyu içilebilir su olarak şişeledi.

‘Yeşil Çelik’ kavramının son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmesi, birçok üreticinin bu kavramı benimsemesine neden oldu. Sera gazı emisyonlarının yüzde 8’ini oluşturan çelik üretimini, fosil yakıttan arındırmak isteyen şirketler; fosil yakıtsız çeliği üretiminin merkezine almayı hedefliyor. SSAB başta olmak üzere çelik üreticileri, fosil yakıt olmaksızın çelik üretimine odaklanmak üzere teknolojiler geliştirmeye başladı.

SSAB, geçtiğimiz yıl HYBRIT projesiyle fosil yakıt kullanmadan çelik üretimine geçiş sürecine başlattığını ve ilk üretimi gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Bu proje ile çelik üretiminde hidrojen kullanmak için çalışmalarını başlatan şirket, çelik üretiminden kaynaklanan karbon salınımını küresel çapta düşürülebileceğinin de altını çizmiş oldu. Hidrojen bazlı çelik üretim sürecinde de aynı kaliteyi elde eden şirket, yan ürün olarak CO2 yerine su elde etmiş oluyor.

Kampanya sürecini Forsman & Bodenfors ile geliştiren SSAB, fosil yakıtsız çelik üretiminden elde ettiği suyu ‘’Pure Waste” adıyla çıkardı. Şirketin açıklamasına göre üretim sürecinden çıkan ve özel tasarım şişeye konan suyu ilk kez SSAB Baş Teknoloji Sorumlusu Martin Pei, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı sırasında içti.

SSAB tarafından üretilen ‘’Pure Waste’’ hakkındaki detaylara linkten ulaşabilirsiniz: https://www.ssab.com/en/fossil-free-steel/purewaste