Bu Teknoloji Eskiyen Güneş Panellerinin Ömrünü Uzatabilir

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni bir cihaz, eski ve yeni güneş panellerini hızla gençleştirip ömürlerini uzatabilmek için ısı ve ışığı kullanıyor.

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden (NTU Singapore) EtaVolt adında bir spin-off şirketi, eski (ve yeni) güneş panellerini gençleştiren ve ömrünü uzatan bir cihaz geliştirdi. Bu teknoloji, sahada kapsamlı bir şekilde test edilerek dünya çapında mevcut tüm güneş panellerinin yaklaşık yüzde 90’ında kullanılabilir hale getirildi. Aktarılanlara göre, teknoloji başarılı bir şekilde ticarileştirilmiş olup büyük ölçekte üretime hazır durumda.

Güneş Panellerinin Ömrünü Uzatıyor

EtaVolt’un teknolojisi, güneş enerjisi sektöründe, özellikle de zorlu çevre koşulları nedeniyle panellerin hızla bozulduğu tropikal bölgelerde, özellikle Singapur gibi, oyunun kurallarını değiştiriyor. Zorlu çevre koşulları, güneş panellerinin kurulumdan kısa bir süre sonra, özellikle de ilk yıl içinde, verimliliklerini kaybetmelerine neden oluyor. Bu performans düşüşü, panellerin kullanım ömrü boyunca %10’a kadar veya daha fazla olabilmektedir. EtaVolt’a göre, bu durum küresel 1 terawatt güneş enerjisi kapasitesi baz alındığında, küresel olarak tahmini 2 milyar dolarlık enerji kaybına denk gelmektedir.

Güneş panellerinin bakımını yapmanın yaygın bir yolu, üst cam tabakayı temizlemek veya gerekirse tüm modülü değiştirmektir. Ne yazık ki, şu anda piyasada bulunan hiçbir ekonomik çözüm, bir güneş panelinin verimliliğini geri kazandırmada etkili değildir. EtaVolt’un Advanced Regeneration Technology ise bor, oksijen, kusurlar ve safsızlıklar içerenler de dahil olmak üzere piyasadaki silikon güneş panellerinin yüzde 90’ından fazlasında işe yaramaktadır.

EtaVolt’un Kurucu Ortağı Dr. Stanley Wang, yaptığı açıklamada “Solar gençleştirme yöntemimiz sadece titizlikle test edilip onaylanmakla kalmadı, aynı zamanda çeşitli ticari uygulamalarda sahada kanıtlanmış sonuçlar gösterdi. Bu teknoloji, yenilenebilir enerji çözümleri firması Vector Green gibi güneş enerjisi sektöründeki büyük ortaklarla gerçekleştirilen projelerde başarıyla uygulanarak etkinliğini ve yaygın olarak benimsenme potansiyelini ortaya koymuştur.” ifadelerini kullanıyor.

EtaVolt’a göre, teknolojileri güneş hücrelerine hassas sıcaklık ve yoğun ışık uygulandığında, malzeme moleküllerini uyararak hızla hareket etmelerine, düzenlerini değiştirmelerine ve ışık ile ısı hasarını onarmalarına neden oluyor. Güneş panellerini onarma süreci, enerji sızıntısını önleyerek optimum ışık enerjisi toplanmasını sağlıyor.

Geliştirilen cihaz, 2,3 metre uzunluğa kadar olan güneş panelleri üzerinde otomatik olarak hareket edebiliyor ve bu panellerin tedavi edilmesine ve kaybedilen alan performanslarının %5’ine kadarının geri kazanılmasına yardımcı oluyor. İşlem beş dakikadan az sürüyor. Güneş panelinin türüne bağlı olarak beş yıla kadar koruma sağlanabiliyor. Bu teknoloji, iç mekanlarda veya dış mekan güneş enerjisi çiftliklerinde de kullanılabilmektedir.