Güneş Paneli ile Fotosentez Taklit Edilerek Hidrojen Üretildi

Karbon emisyonlarını azaltmak için insanlığın çalıştığı bir dönemde, hem bağımsız bir yakıt olan hem de geri dönüştürülmüş karbondioksitten yapılan hidrojen, sürdürülebilir yakıtların bileşeni olarak ilgi çekici bir konumda yer alıyor.

Aynı şekilde, gübre üretimi gibi birçok kimyasal işlem için de gerekli olması, hidrojenin önemini daha belirgin hale getiriyor. Bu konuda araştırmalar yapan Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları, sürdürülebilir hidrojenin maliyetini düşürmede fayda sağlayacak olan cihazda kullanılan yarı iletkeni küçülterek hedefine ulaşmakta. Ekibin geliştirmiş olduğu ve kendi kendine iyileştirme özelliği bulunan bu yarı iletken ise 160 güneşe eşdeğer konsantre ışığa dayanıyor.

UM Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profosörü Zetian Mi ,Gezegen için bu denli önemli olan hidrojenin maliyetinin düşürülmesi kapsamında yapılan çalışmaya ilişkin konuşan yapay fotosentez cihazlarının doğal fotosentezden çok daha verimli olacağını belirterek, bu cihazların karbon nötrlüğüne giden bir yol sağlayacağını ifade etti. Çalışma ile yarı iletkenin boyutunu, yalnızca düşük ışık yoğunluğunda çalışan bazı yarı iletkenlere kıyasla 100 kattan daha fazla küçülttüklerini söyleyen UM Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Araştırma Görevlisi ve çalışmanın ilk yazarı Peng Zhou, “Teknolojimiz tarafından üretilen hidrojen çok ucuz olabilir” ifadelerini kullandı.