Enerjisa Üretim, Agrivoltaik Tarımla Yeniliğe Öncülük Ediyor

Enerjisa Üretim, güneş enerjisi panelleriyle sağladığı agrivoltaik tarım uygulamasını pilot bölge olarak seçtiği İstanbul Komşuköy’de başlattı.

Türkiye’nin en yüksek yenilenebilir enerji kurulu gücüne sahip elektrik üretim şirketi olan Enerjisa Üretim, temiz enerji kaynaklarının farklı alanlarda kullanımına yönelik çalışmalarını genişletiyor. Enerjisa, Komşuköy’de hayata geçirdiği uygulamayla tarımda güneş enerjisi kullanan ilk şirket olmayı hedefliyor.

Gölge Toleransı Yüksek Bitkiler Yetişecek

Bu sistem sayesinde Komşuköy’de gölge toleransı yüksek olan bitkilerden yaban mersini, ıspanak ve lahanagiller gibi bitkiler hem verimli hem de sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilecek. Projenin ilk aşamasında üretilen elektrik, Komşuköy’ün aydınlatma ihtiyaçlarına da katkı sağlayacak. Daha sonrasında ise yeni yönetmeliklerle bu sistemlere uygunluk verilmesi durumunda şebeke ile bağlantı sağlanması hedefleniyor.

Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Güçlü Bir Adım

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, “Sürdürülebilir bir dünya için bir adım daha atmanın ve bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Enerji sektöründeki güçlü birikimimizle Komşuköy’de agrivoltaik teknolojiyi kullanarak, güneş enerjisinin tarımda kullanımına öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Agrivoltaik sistem ile güneş panelleri yüksek noktalara kurularak hem güneş enerjisi üretiliyor hem de tarım bitkileri yetiştiriliyor. Sistem, aynı arazi alanını daha fazla ve verimli gıda üretmek için kullanmanın ve aynı zamanda daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı sunmanın bir yolu.’’ sözleriyle uygulamanın önemini vurguladı.

Komşuköy’den Sonraki Durak Bandırma

2023 yılının ilk yarısında projenin ikinci fazı olarak, Bandırma Enerji Üssü’nü belirlediklerini söyleyen Bayçöl; agrivoltaik tarım projesini farklı noktalarda hayata geçirmeyi planladıklarını duyurdu. Bandırma’dan elde edilen ürünler de yerel halkın kullanabileceği bir yöntemle sürdürülebilir bir şekilde işletilecek.

Komşuköy Kurucu Ortağı Uğur Akyıldız, sürdürülebilir üretimde bir adım daha öne çıkarak Türkiye’de bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Akyıldız, ‘’Yaşanılabilir bir dünya için kaynakların verimli kullanılması hepimizin sorumluluğunda. Enerjisa Üretim’in güneş enerjisindeki uzmanlığını, Komşuköy’ün tarımdaki uzmanlığı ile birleştirerek çiftçilerimiz için daha yenilikçi bir iş modeli oluşturmak adına Ar-Ge çalışmalarını başlattık. Bizler aynı vizyonu paylaştığımız bu değerli ekip ile geliştirdiğimiz agrivoltaik çalışmaların ülkemiz adına önemli adımlar olacağına inanıyoruz.’’  dedi.