Özka Lastik Sürdürülebilir Üretim İçin Harekete Geçiyor

ÖZKA Lastik, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında CO2 salınımını azaltacak ve doğal kaynaklarını daha etkin kullanacak.

Türkiye’nin sanayi devleri arasında bulunan ÖZKA Lastik, sürdürülebilirlik hedefleri yolunda tüm zirai radyal ürün gruplarında dış lastik pişirme süresini optimize ediyor. Bu sayede CO2 salınımını minimum edecek olan şirketin radyal lastik üretiminde pişirme süresi kaynaklı elektrik ve doğalgaz tüketimi göz önüne alındığında iyileştirmeye gitti. Yüksek verimli pişirme ile fazla enerji tüketiminin önüne geçen iyileştirme sonrası elektrik kaynaklı 344 ton CO2 azaltılırken, doğalgaz kaynaklı ise 385 ton ile birlikte toplamda 729 ton CO2 salınımının önüne geçiliyor.

Tamamen yerli ve milli bir marka olan ÖZKA Lastik, her geçen yıl üretim kapasitesi ve seviyesini arttırarak büyümesini sürdürmekte. Kanık Şirketler Grubu bünyesinde 1991 yılında faaliyetlerine başlayan ve Kocaeli’nde yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda 3 ayrı fabrika ve depoya sahip olan şirket, üretiminin %65’ini dünyada 90’dan fazla ülkeye ihraç ediyor. Almanya ,İtalya, Amerika, İspanya ,Rusya ,Polonya İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus Markanın en çok ihracatın gerçekleştiği ülkeler arasında yer alıyor.