Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi “Açık Yapıt” Projesi Temsil Edecek

#image_title

“Melek Zeynep Bulut’un deneysel mekan kurgusu olan Açık Yapıt | OpenWork, Londra Tasarım Bienali’nde sergilenmeye hazırlanıyor.”

Deneysel bir mekân kurgusu, tiyatral geçişler sergilemesi… Sanatçı Melek Zeynep Bulut’un “eşik, dönüşüm” metaforlarının etrafında şekillenen ve güç, sınırları belirleme, toplumsal hiyerarşi temsili olan bu kavramların anlamları üzerinde tartışmayı temel alan çalışması London Design Biennale ‘Açık Yapıt | OpenWork’ adıyla sergilenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Pavilionu olarak ülkemizi temsil edecek “Açık Yapıt | OpenWork” performatif, deneysel bir mekân kurgusu sunuyor. Tıpkı bir enstrüman gibi çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve dolaşım plânı ziyaretçinin de dahil oluşu ile bir değiş tokuş hissi yaratıyor.

Londra Tasarım Bienali

“Bu deneysel mekânın ziyaretçilerle temas etmesi, anıtsal bir düzen ve büyüklük bilinçli bir şekilde öne çıkarılırken, dokunulmazlık, sessellik ve esneklikle buluşur. Kapılar, bilinçli bir şekilde bir duvar ya da koridor oluşturmak yerine tüm parçalarıyla kendini açmış, karşılama niteliğinde davranır. Tasarımcı tamamen geri çekilmiş ve bir form oluşturmak yerine insanlık tarihi boyunca yerleşmiş formlara aracılık etmektedir. Temel prensiplerden biri, algı ve maddeyi tüm duyulara hitap edecek şekilde birleştirerek bir bilinç değişikliği ve zihinsel bir performans yaratmaktır.”

Tasarımcı ve mimar Melek Zeynep Bulut, ‘Ötekiler için Sanat ve Mimarlık – Göç’ başlıklı konuşmasında, İl Göç İdaresi Binası’na yerleştirilen ‘Göç’ konulu enstalasyonunun ortaya çıkış hikayesini anlattığı videoyu izlemek için;