Kömür Yerine Güneş Enerjisi Sistemi

Güneş enerjisi danışmanlık firması SunWiz’in raporuna göre, Avustralya‘da çatılardaki güneş enerjisi sistemleri, ülkenin en önemli enerji kaynağı olarak kömürü geçmeye hazırlanıyor.

Rapor kapsamında mesken ve iş yeri çatılarındaki küçük ölçekli güneş enerjisi sistemlerinin üretim kapasitesinin 20.000 megavatı aştığı açıklandı. Liddell kömür santralinin kapatılmasından sonra, çatılardaki güneş enerjisi sistemlerinin ilk kez Avustralya’nın en büyük elektrik kaynağı haline gelmesi bekleniyor. Ülkede yılda ortalama 300.000 çatı üstü güneş enerjisi sistemi kuruluyor. Avustralya’daki çatı üstü güneş enerjisi sistemi sayısı 3,4 milyonu aşıyor.

 SunWiz’in Genel Müdürü Warwick Johnston, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

 “Liddell kömür yakıtlı elektrik santrali Nisan 2023’te kapandığında, çatı güneş enerjisi sistemi tek başına ülke genelinde faaliyet gösteren kömür yakıtlı santrallerden daha fazla elektrik üretecek ve bu da çatı güneş enerjisini en büyük enerji sağlayıcısı haline getirecek. Bu, milyonlarca Avustralyalı hane halkı ve işletme sayesinde mümkün olan ve Avustralya’nın gelişen güneş enerjisi endüstrisi tarafından desteklenen muazzam bir miktar. Ülkenin kuzeydoğusundaki Queensland eyaletinde, teknoloji için uygun görülen meskenlerin yüzde 82’sinde güneş panelleri bulunuyor. Bu rakam, dünya genelindeki ulusal oranın iki katından fazla. Raporda, Avustralya’nın ilk 10.000 megavatlık güneş enerjisi kapasitesine ulaşmasının 11 yıl, ikinci 10.000 megavatlık kapasiteye ulaşmasının ise sadece dört yıl sürdüğü belirtildi. Rapora göre, toplam kurulumların 2023’te 3.000 megavat kapasite eklenmesiyle 2024’te 3.200 megavatı aşacağı tahmin ediliyor.”