Dijitalleşme Çağına Ayak Uyduran Köklü Bir Kurum

Darphane ve Damga Matbaası, Türkiye’nin köklü kurumlarından biri olarak tarihsel mirasını günümüz teknolojileriyle harmanlayarak dijital dönüşüm sürecini başarıyla tamamladı.

Darphane, Cumhuriyet altını, altın sertifikası, madeni para, hatıra para, madalya, madalyon, mühür, pasaport, araç ruhsatı, yurtdışı çıkış harcı, akıllı kimlik kartı, sürücü belgesi, bandrol (tütün mamulleri ve alkollü içecekler) gibi tüm vatandaşların kullandığı ürünleri üretirken, süreçlerini dijital ortama taşıyarak dijital dönüşüm yolunda önemli adımlar atıyor.

“Project Gold” adı verilen proje Nisan 2022′de başladı ve Darphane’nin iki farklı üretim tesisinde gerçekleştirilen üretim, planlama, satın alma, kalite kontrol, bakım-onarım gibi kritik süreçleri SAP S4 Hana yazılımı üzerinden gerçek zamanlı ve yüksek verimli bir şekilde yönetiliyor ve takip ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan Darphane’nin mali işlemleri, mali kayıtları ve insan kaynakları süreçleri de SAP S4 Hana yazılımı ile entegre edilerek diğer süreçlerle birlikte çalışacak.

Darphane, faaliyetlerini birlikte yürüttüğü birçok kurumla geliştirilen dijital entegrasyonlar sayesinde hızlı bir bilgi akışı sağlıyor. İlerleyen zamanlarda, iş gücü ve zaman tasarrufunu artırmak, güvenli bilgi üretimini sağlamak için diğer kamu kurumlarının da kullandığı yazılımlarla entegrasyon kurulması planlıyor.

Darphane’nin dönüşüm projesini yürüten SAP Türkiye iş ortaklarından Prodea Bilgi Teknolojileri, projeyi kısa bir süre içinde tamamlayarak hizmete sundu. Prodea Yönetici Ortağı Zühtü Odabaşı, “Proje boyunca, Darphane’nin ülkeye ver­diği hizmetin büyüklüğünü ve sorumluluğunu bizler de kendi tarafımızda hissede­rek, Darphane kültürüne ve tarihine layık olmaya, vazi­femizi yerine getirmeye ça­lıştık.” dedi.