Arçelik Sürdürülebilirlikte 16. Adımını Attı!

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla sürdürülebilirlik alanında öncü çalışmalar yapan Arçelik, 16’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) geri dönüşüm tesislerinde 1,75 milyon AEEE geri dönüştüren Arçelik, eski ve düşük verimli ürünleri yeni enerji ve su verimli ürünlerle değiştirerek 487 GWh enerji ve 8,6 milyon ton m3 su tasarrufu sağladı. Bu sayede yaklaşık 240.000 ton CO2e emisyonunun önüne geçildi.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu :Gezegenimiz, toplumumuz ve işimiz için daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru kararlı adımlarla yol alıyoruz. İklim kriziyle birlikte ekonomimizi karbondan arındırmak her zamankinden daha büyük bir önem taşıyor. Küresel olarak zorlu koşulların hâkim olduğu bu dönemde sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız hep devam etti. 2023 yılı sonunda toplam 373 enerji tasarrufu projesi ile yaklaşık 95.680 GJ enerji tasarrufu ve 6.983 ton CO2e emisyon tasarrufu sağladık. 2023 yılında başlattığımız yenilenebilir enerji dönüşümü atılımı kapsamında yatırımlarımız devam ediyor. Arçelik’in güneş enerjisi kurulu gücünü 20,3 MW’a çıkardık. İnovatif yaklaşımımız sonucunda dijital dönüşüm projeleriyle 400 milyon TL’ye yakın tasarruf sağladık. Sürdürülebilirlikte sektör lideri bir şirket olarak teknolojinin gücünden yararlanarak gezegen ve toplum için değer yaratmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Arçelik, 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşma hedefiyle 1,5 °C senaryosu ile uyumlu olarak 2022 baz yılına göre belirlediği emisyon azaltma hedeflerini Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne sundu. 2023 senesin bitişi itibariyle tüm üretim operasyonlarında %64 yeşil elektrik kullanan ve toplam güneş enerjisi kurulu gücünü 20,3 MW’a çıkaran Arçelik, 2030 yılına kadar bu oranı faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde %100’e çıkarma hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Arçelik’in Sürdürülebilirlik Ödülleri

UN CEO Water Mandate imzacısı olan Arçelik, 2023 yılında su yönetimi alanında ise çeşitli su verimliliği ve yağmur suyu toplama projeleri gerçekleştirerek, toplamda 288.973 m³ su tasarrufu sağladığını duyurdu. 

2023 S&P Global Kurumsal Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 86 puanla beşinci kez üst üste Dayanıklı Ev Aletleri kategorisinde en yüksek skoru elde eden Arçelik, 2024 S&P Sustainability Yearbook’ta en yüksek ESG puanına sahip şirketler arasında %1’lik dilimde yer aldı.

Arçelik ve Beko, Real Leaders 2023 Yılının En Yüksek Etki Yaratan 300 Şirketi sıralamasında 16’ncı ve 17’nci sırada yer aldı.

Arçelik, 2023 Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde (GEI) 485 şirket arasında ilk kez yer aldı.

Arçelik, 4’üncü yıl üst üste Corporate Knights’ın 2024 Global 100 Endeksi’nde Dayanıklı Ev Aletleri kategorisinde ve merkez ülkesinde lider olarak yer aldı.

Arçelik, 2023’te 70/100 puan alarak Gold EcoVadis Medal almaya hak kazandı ve EcoVadis tarafından derecelendirilen şirketler arasında en üst %5’te yer aldı.

Arçelik, bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkiye Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde 3 kategoride ödüle layık görüldü. 2022 Sürdürülebilirlik Raporu ile Sürdürülebilir İş Raporlaması kategorisinde 5’inci kez üst üste, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Deniz Yaşamını Koruma Derneği (DYKD) ile İş Birliği kategorisinde Hayalet Balık Ağları için ödüle layık görüldü. Ayrıca Arçelik LG, Frolet projesi ile Sürdürülebilir Ürün İnovasyonu – Süreç kategorisinde de ödül kazandı.

author avatar
İpek Dogan