Deprem ve Afetlerde Hayat Kurtaran Uygulamalar

Başta Kahramanmaraş olmak üzere 10 ili etkileyen depremler bizlere daha tedbirli ve duyarlı olmamız gerektiğini tekrardan hatırlattı. Deprem anında iletişimin ne kadar önemli olduğunu her depremde görmekteyiz. Çünkü sosyal medya platformları ve acil yardım uygulamalarından yapılan paylaşımlar paylaşılan yerlere hem vatandaşlar hem de afet ekipleri hızlıca ulaşırken pek çok kişi de enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Biz de telefonunuzda mutlaka olması gereken hayat kurtarıcı uygulamaları derledik. Uygulamalar şu şekilde;

AFAD Acil
Afet ve deprem zamanlarında AFAD kurtarma ekiplerine hızlıca ulaşmanızı sağlar. Yardım çağrısı başlatıldığında 112 Acil Çağrı Merkezine bağlanabilirsiniz. Ayrıca AFAD Acil uygulamasıyla en yakın toplanma alanlarını ve afet eğitim videolarını da bulabilirsiniz.

112 Acil Yardım Butonu
Acil durumlarda sizin ya da yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde gerçekleşen bir olayda acil servise bağlanabilir ve uygulamadan gelecek konum bilgisiyle, size en kısa sürede ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Deprem Bilgi Sistemi
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bu uygulamada son depremler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google Android Deprem Uyarı Sistemi
Güçlü deprem bilgilerine sahip olan ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayan, anında iletme bildirimlerini ücretsiz olarak veren, güçlü deprem bilgilerine sahip bir uygulamadır.

AKUT Arama Kurtarma Derneği ile Güvendeyim
Akut Güvendeyim, deprem veya doğal afet anında yakınlarınıza güvende olduğunuzu iletmenizi sağlayan bir uygulamadır. Uygulamanın ayarlar bölümüne girip en az 1 kişi olmakla beraber telefon numarasını kaydettiğinizde ‘Güvendeyim’ butonu aktif hale gelmektedir.

Bridgefy
Bridgefy Uygulaması internet erişimi olmadığında, yalnızca Bluetooth’u açarak 100 m içindeki arkadaşlarınıza ve ailenize çevrimdışı olarak mesajlar göndermenizi sağlar. Bridgefy’ı yalnızca doğal afetler için değil aynı zamanda herhangi bir acil yardım durumda kullanabilirsiniz.