Bantboru İTÜ Zes Güneş Arabası Ekibi’ne Elmas Sponsor Oldu

Çevre, ekonomi, toplumsal eşitlik üçgeninde sürdürülebilirlik odağını, işinin ayrılmaz bir parçası olarak gören, UN Global Compact katılımcısı BANTBORU, İstanbul Teknik Üniversitesi ZES Güneş Arabası Ekibi’ne (İTÜ ZES GAE) Elmas Sponsor olarak destek oluyor. BANTBORU’nun İTÜ ZES GAE’ye verdiği destek, ekibin ARIBA ZES X aracıyla katılacağı ve güneş enerjili araçlar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olan Bridgestone World Solar Challenge 2023 hazırlıklarının yanı sıra, ekibin bir diğer projesi olan ve her türlü yolda otonom sürüş özelliğine sahip ARIBA Autonomous II ‘yi kapsıyor. Araçlar için BANTBORU Ar-GE ve mühendislik destekleri ile İTÜ ZES GAE üyeleri için şirket bünyesinde staj olanaklarını da kapsayan BANTBORU desteği, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük özel sektör üniversite iş birliklerinden birini oluşturuyor.

Dünyada üretilen her 100 araçtan 4’ünün kritik sistemlerinde ürünleriyle yer alan ve önümüzdeki 3 yıllık süreçte küresel otomotiv pazarındaki payını ikiye katlamaya hazırlanan BANTBORU, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi’nin başarılı girişimlerinden İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi’ne (İTÜ ZES GAE) Elmas Sponsor olarak destek oluyor. Otomotiv ve soğutma ürünleri endüstrilerinin global öncülerinin güvenilir iş ortağı olarak kendi alanında dünyanın önde gelen markalarıyla ölçek bağımsız rekabet eden ve küresel ayak izine sahip bir Türk markası olarak gelişimini sürdüren BANTBORU, İTÜ ZES GAE’ye sponsorluğunun yanı sıra deneyimli mühendislik ve üretim ekipleriyle ile ekibin projelendirdiği güneş otomobilleri için Ar-Ge ve parça üretim desteği de sağlayacak; ayrıca ekip üyelerine şirket bünyesinde staj imkanları da sunacak.

Zorlu Enerji’nin yeni nesil teknoloji markası ZES’in (Zorlu Energy Solutions) Ana Sponsor olarak desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, 2022 yılında Belçika’daki eski F1 pisti Circuit Zolder’da katıldığı Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’nda (iLumen European Solar Challenge) ilk üçe girdi.

BANTBORU CEO’su Sinan Gider: “Sürdürülebilirlik Odağını İşimizin Ayrılmaz Parçası Olarak Görüyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’ün, 50 yıllık geçmişiyle büyümesini sürdüren BANTBORU için bir atılım dönemi olduğunu söyleyen BANTBORU CEO’su Sinan Gider, “BANTBORU’nun ihracatla Amerika’dan Hindistan’a uzanan küresel ayak izini, ABD, Almanya, Güney Afrika, İngiltere ve Macaristan olmak üzere 3 kıtada, 5 farklı lokasyonda üretimle farklı bir boyuta taşıyoruz. Ar-Ge ve üretim gücünün yanı sıra kurum kültürünü de ihraç eden, çalışanlarına kendi bünyesinde uluslararası kariyer fırsatları sunan, farklı coğrafyalarda, farklı kültürleri çatısı altına çok uluslu bir yapıya dönüşüyoruz. Böyle bir dönemde, 18 yılı aşkın bir ekip kültürünün devamlılığını sağlayarak ulusal ve uluslararası platformlarda birçok başarıya imza atmış olan İTÜ ZES GAE’nin ülkemize büyük prestij kazandıran projelerine destek vermek bizlere büyük gurur ve heyecan veriyor. Çevre, ekonomi, toplumsal eşitlik üçgeninde sürdürülebilirlik odağını, işimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz ve bu konuda değer zincirimize yayılacak adımlar atmayı önemsiyoruz. Yenilenebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği, karbon ayak izimizin azaltılması, sıfır atık konularına odaklanıyoruz. Sürdürülebilirlik azmimiz paralelinde gençlerin mobilitenin geleceğine yönelik gayretlerinin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

BANTBORU ve İTÜ ZES GAE arasında Sponsorluk Desteğinin De Ötesini Kapsayan İş Birliği 

BANTBORU ve İTÜ ZES GAE arasındaki iş birliğinin, sponsorluk desteğinin de ötesini kapsadığını ifade eden Sinan Gider, “18 yıllık süreçte geliştirdiği 10 farklı kompetitif güneş arabası üreten bu ekip, ortaya koydukları teknik becerinin ve elde ettikleri başarıların olduğu kadar, hedeflerinin çıtasını da sürekli yükseltiyor. 2022 yılında Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’nın (European Solar Challenge) 24 Saat Etabı’nı, elde ettikleri üçüncülük derecesi ile tamamlayan İTÜ ZES GAE’nin yeni hedefi, güneş enerjili araçlar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olan Bridgestone World Solar Challenge 2023. Avustralya kıtasını kuzeyden güneye kat edecek 3021 km’lik bu endürans müsabakasında ekibin ARIBA ZES X aracının destekçisi olacağız. Bunun dışında, İTÜ ZES GAE’nin otonom sürüş özelliği sunan güneş arabası ARIBA Autonomous II‘ye de destek veriyoruz. Sponsorluk desteğimizin yanı sıra, BANTBORU Ar-Ge ve Üretim ekiplerimiz araçların farklı teknik ihtiyaçları için CNC torna uygulamaları gibi farklı konularda çalışmalara başladı bile. Bu çalışmaları, İTÜ ZES GAE’nin öğrencilerden oluşan yetkin ekipleriyle koordineli bir şekilde yürütüyoruz ve iş birliğimiz kapsamında ayrıca, öğrenci gençlere BANTBORU bünyesinde staj imkanları sunacağız. Böylece ülkemizin en kapsamlı özel sektör – üniversite iş birliklerinden birine imza atıyoruz” şeklinde konuştu.