Ambalaj Sektörü İhracatta Hedef Büyütmeyi Amaçlıyor

2023 ihracat hedeflerinin 10 milyar dolar olduğunu belirten Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye’de yaklaşık 490 milyar dolarlık bir ekonomik hareketin ambalajlarla sağlandığını ifade etti.

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalaj üreticileri olarak sadece gıda ve içecek değil sağlık, temizlik, hijyen başlıkları başta olmak üzere tüm sektörlere hizmet verdiklerini söyledi. Türkiye ambalaj sektörünün 2021’de 28 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştığı aktaran Sarıbekir, “2022’de sektörümüz 180 ülkeye 3 milyon 300 bin ton ambalaj ihracatı gerçekleştirdi ve 7,5 milyar dolarlık ihracat geliri elde etti. 2022’de sektörümüzün dış ticaret fazlası 2,7 milyar dolar oldu ve ülke ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan dış ticaret açığının kapanmasına sağladığımız katkıyı artırarak sürdürdük. Bununla birlikte, ihracat birim fiyatımızla Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Zeki Sarıbekir, cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023’te Türkiye ambalaj sektörünün pazar büyüklüğünü 28 milyar dolardan 30 milyar dolara, kişi başı tüketimi 325 dolardan 380 dolara, ihracatını ise 8 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.

Sarıbekir,İhracatta 2023 için yeni hedefimizi 10 milyar dolar olarak yeniden belirledik. Ülkemizde yaklaşık 490 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi ambalajlarla sağlıyoruz. Türkiye’de toplam GSYİH’nin yüzde 60’ı ambalajla mümkün olmuştur. 2030 yılına ise sektör büyüklüğümüz için 50 milyar dolar, ihracat için de 20 milyar dolar hedef koyduk. Sektör olarak rekabet gücümüz ve potansiyelimiz yüksek. Türkiye ambalaj sektörünün ürünleri dünyada 180 ülkeye direkt ve dolaylı ihraç ediliyor. Türkiye ambalaj sanayisi, Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda kararlı adımlarla yürüyor.” şeklinde ifade etti.

ASD Başkanı, ambalaj sektörünün ülkeye daha fazla katkı sağlamak ve büyümek için çalışırken gelecek nesillere yönelik sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarını da hızlandırdıklarını vurguladı. Ayrıca sektörün çevreye olan duyarlılığını artırmaya yönelik adımlar attıklarını da ifade etti.