ZARA, Sürdürülebilir Markalaşma Stratejilerinde Yeniliklere Ayak Uydurmaya Kararlı

Zara, %100 geri dönüştürülmüş tekstilden üretilen bir malzeme olan Circulose ile yapılan bir kapsül koleksiyonu için Renewcell ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Renewcell tarafından tasarlanan ve geliştirilen Circulose; viskon ve liyosel gibi modaya yönelik tekstil elyafları üretmek için kullanılan ve biyolojik olarak parçalanabilen bir hammaddedir. Circulose ile imal edilen elyaflar, markaların ham tekstil elyaflarının kullanımını sınırlandırmasına yardımcı olarak hammadde üretimi ve atıkların neden olduğu iklim ve çevreye verdiği olumsuz etkileri azaltıyor.

%100 geri dönüştürülmüş tekstil ne anlama geliyor?

İsveç merkezli şirketin patentli ürün teknolojisi ile üretilen yüksek selülozik içerikli giysileri, daha sonra yeni giysiler yapmak için eşdeğer hammadde elde etmek adına kullanılabilmesini mümkün kılıyor.

Yakın geçmişte İsveç’in Sundsvall kentindeki yeni tesisinde faaliyetlerine başlayan firma, %100 tekstilden tekstile geri dönüştürülmüş malzemeleri başta Zara olmak üzere dünya çapındaki markalarla döngüsel tedarik zincirleri ile iş birliği yaparak çöp sahasındaki atıkları kurtarıyor.

Bu iş birliği öte yandan Zara’nın ana şirketi olan Inditex’in inovasyon platformu olan ‘Sustainability Innovation Hub bünyesinde yer alıyor. Bu platform, modanın çevresel ayak izini azaltan ve daha sürdürülebilir üretime dönüşüm sürecine yardımcı olan yeni malzemeler, teknolojiler ve süreçler geliştiren girişimleri teşvik etmek ve ölçeklendirmek için yeni nesil girişimler, akademik kurumlar ve teknoloji merkezlerinin koordineli bir şekilde çalışmasını hedefliyor.

ZARA, sürdürülebilir markalaşma stratejilerinde yeniliklere ayak uydurmaya kararlı