Yapay Zeka Teknolojisiyle İş Kazalarının Önlenmesi Hedefleniyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve TİSK Mikrocerrahi Vakfı’nın intenseye iş birliği ile hayata geçirdiği, ‘İSG Teknolojilerini Yaygınlaştırma Projesi’nin İmza Töreni, GEBKİM OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Törende konuşan GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, OSB’lerde de bu bilincin yaygınlaşması için çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini belirterek, “GEBKİM OSB olarak ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ bizim çalışmalarımızın ana maddesini oluşturuyor. Bu alanda benzer bir çalışmayı da GEBKİM bünyesinde hayata geçiriyoruz. Türkiye’de ilk olan projemiz TİSK’in düzenlediği ‘Ortak Yarınlar 2021’ Ödülleri’nde İş Sağlığı ve Güvenliği kategorisinde birincilik ödüle layık görüldü.” ifadelerini kullandı.

İş kazalarının teknoloji kullanımıyla önüne geçilmesi amacıyla yürütülen Türkiye’nin ‘Sıfır Kazaya Yolculuk’ süreci, GEBKİM OSB ev sahipliğinde düzenlenen imza töreniyle başladı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve TİSK Mikrocerrahi Vakfı’nın intenseye iş birliği ile hayata geçirilecek proje sayesinde maddi ve manevi olarak büyük kayıplara yol açan kazaların önüne geçilecek. Proje kapsamında iş yerlerindeki güvenlik kameralarına yapay zeka sistemi entegre edilerek çalışanlar yakın takibe alınacak ve yapay zeka muhtemel bir kazayı önceden tahmin ederek çalışanları uyaracak. Törene ev sahipliği yapan GEBKİM OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı da yaptığı açıklamada çalışanlarının ve onların can güvenliklerinin kendileri için büyük öneme sahip olduğunu belirterek, benzer şekilde Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan ‘Acil Müdahale Yazılımı’ projesinin de kendileri tarafından hayata geçirileceğini vurguladı.

GEBKİM OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleşen tören Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Vekili Doç. Dr. Muhittin Bilge ve GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı’nın katılımı ile gerçekleşti. Törende, projenin ana paydaşlarından TİSK MCV Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, TİSK İcra Kurulu Üyesi Levent Kocagül ve intenseye CEO’su Sayın Sercan Esen açılış konuşmalarını yaparak protokolü imzaladı.

YAPAY ZEKA YAZILIMI RİSKLERİ ÖNCEDEN BELİRLEYECEK

İSG alanında teknolojik bir çözüm sunan proje ile yapay zeka destekli İSG video analiz yazılım platformu intenseye teknolojisi kullanılarak işletmelerde yaşanan iş kazaları önlenebilir hale gelecek. Ek donanım gereksinimi olmadan, yazılım platformunun iş yerlerindeki mevcut kameralarla entegrasyonu ile üretim sahasındaki iş kazası riskleri önceden belirlenebilecek. Proje ile işletmelere, salgın sürecinde sosyal mesafe kuralları, koruyucu ekipman kontrolü, alan yönetimi, araç ve ekipman takibi gibi konular başta olmak üzere iş yerinin ihtiyaçlarına özel yaklaşımlar sunuluyor. Ayrıca, projede kişisel verilerin gizliliği ve çalışanlar için bilgi güvenliği de ön planda tutuluyor. TİSK ekosisteminde yer alan farklı sektörlerden 200 tesisin teknoloji entegrasyonu, proje kapsamında TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfınca desteklenecek.

“YAKINDAN VE TAKDİRLE TAKİP EDİYORUZ”

Törende konuşan TİSK MCV Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar GEBKİM OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı’ya misafirperverlikleri için teşekkür ederek, “GEBKİM’in iş sağlığı ve güvenliği konusunu çok önemsediğini biliyoruz. İbrahim Bey liderliğinde yürütülen gayretli çalışmaları yakından ve takdirle takip ediyoruz. Ayrıca bizim de bir fabrikamızın burada olmasından dolayı da çok mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:

  1. https://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/yapay-zeka-ile-is-kazalarinin-onlenmesi-hedefleniyor-haberi-654584