Üniversitelere Blockchain ve NFT Bölümü Geliyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarla NFT ve Blockchain teknolojilerine değindi. Başkan Özvar’ın yaptığı açıklamalara göre, üniversitelere NFT ve Blockchain teknolojileriyle ilgili bir bölüm gelebilir.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bu açıklamasını Eskişehir Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerin sorularını yanıtlarken gerçekleştirdi. Teknolojinin eğitimdeki yerine vurgu yapan Başkan Özvar, uzaktan eğitim ve metaverse gibi konulara da değindi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversitelerimiz son 20-25 yılda fevkalade önemli adımlar attı. Dijitalleşmeyle birlikte bütün süreçleri, dijital olarak takip edebilecek programları ve yazılımları kullanmaya başladılar” diyerek pandemide artan uzaktan eğitim ve teknoloji kullanımına değindi. Ardından şu şekilde devam etti: “Eğitim öğretim aksamamış oldu. Bütün üniversitelerde uzaktan eğitim öğretim işini geliştirmeyi hedefledik. Hepimiz ciddi bir tecrübe yaşadık.”

Metaverse, NFT ve blockchain hakkında da çalışmalar yürüttüklerini söyleyen YÖK Başkanı, “Açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler buralar,” dedi. “Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan NFT, blockchain ve metaverse temalarını kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda.”

İlgili bölümlerin ne zaman açılacağı ve müfredatlarının neleri kapsayacağı henüz belli değil. Ancak bu teknolojilerin günümüzdeki konumu göz önüne alındığında, üniversitelere eklenmesi mantıklı görünüyor.

KAYNAKÇA

1.Marketing Türkiye