Türkiye’nin 2. Decacornu Açıklandı

Getir, Türkiye’de 10 milyar dolarlık değerlemeyi aşan (decacorn) ikinci şirket oldu. Son aldığı 768 milyon dolarlık yatırımla 11.8 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Trendyol, Türkiye’nin ilk decacornu olmaya 2021’de hak kazanmıştı.

Hızlı teslimat uygulaması Getir, Türkiye’nin ikinci decacorn ’u (10 milyar dolarlık şirket) oldu. 9 Ağustos 2021 yılında 16.5 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Trendyol , Türkiye’nin ilk decacorn ’u olmuştu.

Getir, son yatırım turunda aldığı 768 milyon dolar yatırımla 11.8 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Böylece Getir, Avrupa’daki hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe 10 milyar dolar barajını aşarak decacorn unvanını alan ilk şirket oldu. Getir, aldığı bu yatırımla faaliyet gösterdiği 9 ülkedeki hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

Geçen yıl mart ayında unicorn unvanını alan Getir, bir yıl gibi kısa sürede ulaştığı değerleme ile 10 milyar dolar barajını aşarak hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe Avrupa’nın ilk decacorn ’u oldu. Getir, dünyadaki unicorn şirketlerinin listelendiği CB Insights’ın yayınladığı verilere göre, dünyadaki 1.052 unicorn şirket arasında son değerleme ile 36. sıraya yükseliyor. Bu değerleme aynı zamanda Getir ’i Avrupa’daki unicorn şirketler listesinde dördüncü sıraya taşıyor.

Mubadala Investment Company’nin liderlik ettiği son yatırım turunda Abu Dhabi Growth Fund (ADG), Alpha Wave Global, Sequoia Capital ve Tiger Global Getir ’in yatırımcıları arasında yer aldı.

Büyümeye devam edecek

Getir Kurucusu Nazım Salur, Getir’in Avrupa’da sektöründe ilk decacorn olmasının Türkiye girişimcilik ekosisteminin neleri başarabileceğini gösterdiğini söyledi. Salur, “Ortalama 10 dakikada teslimat gibi orijinal bir fikrin teknoloji ile buluşması dünyada yatırımcılar tarafından da büyük ilgi görüyor. Son yatırım turunda yatırımcılarımızın ilgisi bize olan güvenlerinin ve uluslararası pazarlardaki büyümemize olan desteklerinin de göstergesi. Yeni kaynakla hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki faaliyetlerimizi büyütmeyi sürdürürken, çalışanlarımıza yatırım yapmaya ve bünyemize yeni yetenekler katmaya devam edeceğiz” dedi.

Yatırımcı güveni tam

Yatırımcıların ise Getir’ e güveni artarak devam ediyor. Mubadala Investment Company Girişim ve Büyüme Yatırımlarından Sorumlu Başkanı İbrahim Ajami, “Hızla değişim gösteren tüketici alışkanlıkları sonucunda online alışverişin benimsendiğini görüyoruz. Market alışverişi sektörü de küresel olarak bu alandaki en büyük dijitalleşme fırsatlarından birini sunuyor. Önümüzdeki dönemde Getir’ in girmiş olduğu yeni kategoriler ve ülkelerle birlikte sektör liderliğini koruyacağına inanıyoruz. Getir büyümesini sürdürürken biz de bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Kaynakça

1.https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/turkiyenin-ikinci-decacornu-geldi-6720992