Türkiye Kompozit Sektörü Jec World’de Boy Gösterdi

Kompozit Derneği, İstanbul Ticaret Odası ile birlikte milli katılım organizasyonu yapılan JEC 2019 fuarının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Dernekten yapılan açıklamada, Paris’te gerçekleşen fuara 11 firmanın milli katılım, 21 firmanın da bağımsız olarak iştirak ettiği bildirildi. Açıklamada, “Türk firmalarının her yıl artan sayıda katılımı, Türk kompozitinin ve Türk kompozit firmalarının dünya pazarındaki yerlerini giderek sağlamlaştırdıklarının önemli bir göstergesi olmuştur.

Türkiye kompozit sanayi, Fuara katılan temsilcileri vasıtası ile ulaştığı konumu uluslararası düzeyde bir kez daha gösterme fırsatını bulmuştur. Bu durumun diğer bir göstergesi ise Türk kompozit sektörünün ana yayın organı “COMPOSITES TURKEY” Sektör Dergimizin 21. sayısının dağıtıldığı fuarda dergimize ve tanıtım broşürlerimize gösterilen yoğun ilgidir” denildi.

Fuarın son günü Country on Stage: Turkey adı altında bir program düzenlendiği duyurulan açıklamada, yoğun katılımlı etkinlikte sektör hakkında bilgi verildiği belirtildi. Etkinlikte, Kerem Paksoy, Barış Pakiş’in sunum yaptığı, moderatör Nigel O’deo yönetiminde Deniz Korkmaz, Uğur Üstünel, Berk Baltaoğlu, Ali Çamurdan ve İsmail Hakkı Hacıalioğlu’nun katıldığı panelin gerçekleştirildiği vurgulandı.

Kompozit malzemelerin tanıtımına yönelik çalışmalar devam etti

Öte yandan Kompozit Derneği, kompozit malzemelerin tanıtımına yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu. Dernekten verilen bilgide, İÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümü öğrencilerine Genel Sekreter İsmail Hakkı Hacıalioğlu’nun bir sunum yaptığı bildirildi. Etkinlikte Polin firması da tanıtıldı.

Kordsa, Dünyayı ‘’Kompozitle’’ hafifletecek.

Bu arada, Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, kompozit malzemelerin geleceğin önemli sanayi ürünlerinden biri olduğunu belirterek, holding olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde yatırım yaptıklarını açıkladı. Havacılık ve uzay sektöründe ürün sahibi şirketleri almaya yöneldiklerini belirten Göçmen böylece uzun süren sertifikasyon süreçlerini aşmayı amaçladıklarını anlattı. Kompozit malzemelerin metallerin yerini aldığını belirten Göçmen, hava taşıtları, raylı sistemler, otomotiv, köprü, baraj, tünel ve sportif malzemelerde kompozitin yaygınlaştığını bildirdi.

KAYNAKÇA

1.PLASFED DERGİ