Toyota C-HR, Türkiye’de Üretilen Şarj Edilebilir İlk Hibrit Otomobil Olacak

Toyota’nın hibrit ve şarj edilebilir modeli C-HR, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından Sakarya’daki fabrikasında üretilecek.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yeni C-HR’ı dünyada ilk kez Türkiye’deki fabrikasında üreteceğini açıkladı. Böylelikle Sakarya’da bulunan fabrika, Toyota’nın Avrupa fabrikaları arasında şarj edilebilir otomobili üreten ilk fabrika olma özelliğini taşıyacak. Ayrıca Toyota Avrupa bölgesindeki ilk batarya üretim hattı da Sakarya’da kurulacak. Bu yeni modelin, Toyota’nın Avrupa’da 2025 yılına kadar 1,5 milyon adet otomobil satış hedefine ulaştırması bekleniyor.

C-HR, Toyota’nın hem karbon nötr taahhüdünü yansıtacak hem de yoğun rekabetin yaşandığı Avrupa’nın en büyük pazarı olan C-SUV segmentine farklı elektrifikasyon seçenekleri sunacak. Hibrit versiyonundan ayrı olarak yerli üretim batarya ile üretilen şarj edilebilir otomobil, 2030’daki 100% elektrikli modeller hedefine önemli bir katkı sağlayacak. Üretilecek yeni C-HR için gerçekleşen 317 milyon Euro’luk yatırım ile şirketin toplam yatırım tutarı da 2,3 milyar Euro’ya ulaşacak.

Tasarım anlamında da ön plana çıkan araç, Toyota Yeni Global Platform (TNGA2) üzerinde 5. Nesil hibrit ve şarj edilebilir hibrit teknolojisine sahip olma özelliğini taşıyor. Otomobil üretmenin yanında batarya üretim hattı da kurmayı hedefleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, şehirdeki istihdamı da sağlamış olacak. 

Çevre dostu faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, kullandığı teknolojilerle otomotiv sektörüne adını yazdıracak. Proje kapsamında kurulacak olan boya tesisi de bu anlayış çerçevesinde inşa edilecek. Böylelikle Toyota, hedeflediği “2030 nötr karbon”a daha da yaklaşacak.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, ‘’Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin yüksek kaliteli otomobil üretim tecrübesinin ve ileri mühendislik kabiliyetinin bir göstergesi olan bu projede üzerimize düşen görevleri, büyük bir özveri ile, planladığımız çerçevede hayata geçireceğiz. Bu proje Toyota’nın küresel gücünün bir parçası olan Sakarya’daki üretim tesisimizin, global anlamda önemli aktörlerinden biri olduğunu bir kez daha teyit etmektedir. Bu önemli gelişme, güçlü üretim kabiliyetimizle farklı beklentilere cevap verebilecek nitelikte araçlar üretme anlamında yüklendiğimiz sorumluluklar açısından bize duyulan güvenin yeni bir göstergesidir.  Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye çalışanları ve tedarikçileri adına bu güzel haberi paylaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Hep beraber tüm enerjimizle çalışarak, Sakarya’ya ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” diye belirtti.

Toyota Motor Avrupa Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Marvin Cooke ise “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ikinci nesil C-HR’ı üretecek olmasından ve şarj edilebilir hibrit üretimiyle Avrupa’da bir ilki gerçekleştirecek olmasından gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Toyota Otomotiv Sanayi çalışanlarının göstermiş oldukları performans ve özverili çalışmalarıyla bundan önce olduğu gibi yeni C-HR da büyük bir başarı elde edecektir. Yanı sıra Avrupa’da ilk batarya üretimiyle Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota Avrupa’nın elektrifikasyon planında önemli bir rol üstlenmiş olup bu bizim için stratejik bir dönüm noktasıdır.” dedi.