Tetrapak’tan Sürdürülebilir Peynir Ürünleri İçin Uçtan Uca Çözümler

Dünyanın lider gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketi Tetra Pak, tüketiciler tarafından giderek daha çok tercih edilen sürülebilir peynir kategorisinde, gıda üreticileri için işlemeden paketlemeye kadar sunduğu uçtan uca çözümlerle fark yaratıyor. 

Dünyanın lider gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketi Tetra Pak, sürülebilir peynir teknolojisi konusundaki uzmanlığıyla üreticilere son derece esnek ve maliyet avantajlı bir süreç sunuyor. Çok sayıda farklı tarif ve kapasite ile üretim yapabilen yüksek esneklik düzeyine sahip işleme hatlarında, gelişmiş karıştırma ve UHT teknolojileri kullanan Tetra Pak, yenilikçi ve amaca uygun ambalajlama olanakları ile tüketicilere kullanım kolaylığı sağlarken üreticilerin de dağıtım ve depolama maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. 
Aseptik ambalajlarla, ürünlerin tazeliğinin ve kalitesinin soğutma olmadan korunabilmesini sağlayarak yüksek düzeyde gıda güvenliği ve kalitesi sunan Tetra Pak aynı zamanda, büyük oranda yenilenebilir kaynaklar kullanarak ürettiği ambalajlarla, üreticilerin sürdürülebilirlik vaatlerini yerine getirebilmelerine de katkı sağlıyor.

Sürülebilir peynir ürünleri yıllık yaklaşık 2,2 milyar kilogramlık bir pazara sahip

Dünya genelinde ev dışı tüketimde meydana gelen artış, sağlıklı, pratik ve uygun fiyatlı atıştırmalık ürünlere olan ihtiyacın artmasına yol açıyor. Taze lezzetlerin yanı sıra ağızda cazip bir his bırakan yeni çeşit ve aromalara yönelik artan tüketici talebinin yanı sıra tüketicilerin temiz etiket, sağlıklı ürün ve sürdürülebilir üretim konularına verdikleri önem de giderek artıyor. Bunun sonucunda, gıda üreticileri üretim sırasında gıda ve bileşen israfını engellemeyi ve enerji tasarrufunu iyileştirerek karbon ayak izlerini azaltmayı öncelik haline getiriyorlar. 
12 aylık raf ömrü, cazip lezzet profili ve uygun fiyat aralığı gibi avantajlar sunan sürülebilir peynir ürünleri, üreticiler için peynir kategorisinde büyük bir fırsat alanı oluşturuyor. Yıllık yaklaşık 2,2 milyar kilogramlık bir pazara sahip olan sürülebilir peynir kategorisinin, Afrika ve Orta Doğu bölgelerindeki yıllık bileşik büyüme oranındaki artışın bu yıl yüzde 3’e ulaşması bekleniyor. 
Yüksek kaliteli, sürdürülebilir ve esnek sürülebilir peynir üretimi için işleme zincirinin bileşen kullanımı, karıştırma ve UHT ısıl işlem aşamalarına ilişkin beceriler ve akıllı yaklaşımlar büyük önem taşıyor. Gıda üreticileri, tüketicilerin taleplerine yanıt vermek için ayrıca ürünleri ekonomik ambalajlarda ve cazip fiyatlarla sunmak amacıyla küçük veya tek porsiyonluk ambalajlara odaklanıyorlar. Çoğu pazarda soğutma yetersiz ve soğuk zincir dağıtım olanakları da kısıtlı olduğundan, oda sıcaklığındaki raf ömrü kritik öneme sahip oluyor.

 Maliyet Azalırken Verimlilik Artıyor 

Tetra Pak’ın benzersiz gıda uzmanlığı ile karıştırma ve ısıl işlem teknolojilerindeki dünya liderliği, gıda üreticilerinin sürülebilir peynir üretiminde esnek ve rakipsiz bir kalite elde etmelerini sağlıyor. Tetra Pak High Shear Mixer ve Tetra Pak Indirect UHT with Coiled Heat Exchanger ürünleri ile kesintisiz olarak işleyen hatlar, düşük temizlik gerekliliği ve daha yüksek lezzet kalitesi sayesinde maliyet avantajları sunuyor.
Yenilikçi sürülebilir peynir ambalaj çözümleri ile tüketicilerin pratik, uygun fiyatlı ve besleyici atıştırmalık ürün talebine yanıt veren Tetra Pak, benzersiz tasarımlarıyla ev dışı tüketim için ideal seçenekler sunarken, dağıtım ve depolama maliyetlerini de düşürerek gıda üreticilerinin kârlılıklarını artırmalarını sağlıyor. 

Pazarlama ve Servis Desteği

Tetra Pak’ın gıda teknolojileri ve işleme uzmanları ayrıca, gıda üreticilerinin yeni bir ürünü piyasaya sürebilmeleri için fikir aşamasından ticari ürün aşamasına kadar kapsamlı ve özelleştirilmiş bir pazarlama desteği de sunuyor. 
Sunduğu gelişmiş teknoloji, pazarlama ve servis uzmanlığı, otomasyon çözümleri ve yakın iş birliği sayesinde, Tetra Pak gıda üreticilerinin operasyonel mükemmellik, tutarlı ve yüksek ürün kalitesi ve performans alanlarında iyileşme elde etmelerini sağlarken, maliyetlerini ve çevreye olan etkilerini azaltmalarına da yardımcı oluyor.

KAYNAKÇA

  1. Packworld Türkiye