Tarıma Elverişsiz Alanların Yerini Enerji Santralleri Alıyor

Âtıl durumda olan 300 milyon metrekarelik Hazine arazisine enerji santralleri kurularak 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamasına göre; 300 milyon metrekare Hazine arazisinin ekonomiye kazandırılacak. Konuyla ilgili ifadelerini aktaran Kurum, “Bu arazilere rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulacak. Böylelikle 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlayacağız.” diye konuştu.

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla, tarıma elverişsiz alanların ekonomiye kazandırılmasının önemini vurgulayan Bakan, “Hem çevre dostu hem ekonomik. Atıl durumda, tarıma elverişsiz 300 milyon metrekare Hazine arazisini ekonomimize kazandırıyoruz. Bu arazilere rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulacak. Böylece 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın açıklamasına göre, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında çevre dostu enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması amacıyla yeni bir proje gerçekleştiriliyor. Böylece atıl durumda olan Hazine taşınmazları üzerinde güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarıyla lisanssız elektrik üretimi yapılabilecek. Hem bu alanlar ekonomiye katkı sağlayacak hem de yenilenebilir enerji kaynakları çoğalacak.